Geleceğe yön verecek 12 ana güç

Kelly’e göre geleceği şekillendirecek teknolojik trendler…

16.01.2017 12:17:220
Paylaş Tweet Paylaş
Geleceğe yön verecek 12 ana güç
"13 yaşındayken babam beni New Jersey Atlantic City şehrindeki bir bilgisayar fuarına götürdü. 1965 yılında orada gördüğüm her biri bir oda büyüklüğündeki aletlerden hiç etkilenmediğimi hatırılıyorum. Tek yapabildikleri bir kâğıda bazı rakamlar basmaktı ve bilim kurgu romanlarında okuduğum bilgisayarlara hiç benzemiyorlardı. Bilgisayarlar hakkındaki görüşlerim 1981’de üniversitedeyken Apple II model kişisel bilgisayarı bir modem aracılığıyla internete bağladığımda değişti. Telefon hattının öte yanında yepyeni bir evren vardı. Sonraki 30 yılda iletişim ve bilişim arasındaki yakınlaşma daha da arttı. Bu gelişimi bazı kaçınılmaz trendler izledi.” Bu satırlar efsanevi teknoloji dergisi Wired’ın kurucu editörü ve çağımızın en ilham verici teknologlarından Kevin Kelly’ye ait… Anlaşıldığı üzere Kelly, hayatını teknolojinin yaşamın her alanına etkilerini anlamaya ve araştırmaya adamış. 2016 basımı “The Inevitable: Understanding the 12 Technological Forces That Will Shape Our Future” (Kaçınılmaz Olan: Geleceğimizi Şekillendirecek 12 Teknolojik Gücü Anlamak) başlıklı kitabında ise yakın geleceğe ışık tutmuş. Önümüzdeki 30 yılı hangi kaçınılmaz teknolojik trendlerin belirleyeceğini 12 ayrı fiille anlatmış. İşte Kelly’e göre geleceği şekillendirecek teknolojik trendler…

1 YENİLENME DEVAM EDECEK
“Tam 60 yılımı aldı ama en sonunda her şeyin kendisini devam ettirdiğini ve yenilediğini fark ettim. Sadece insanlar değil objeler de kullanılabilmek için bakıma girmek zorunda. Var olmak esas olarak bakımlı olmak anlamına geliyor. Beni asıl şaşırtan ise bir web sitesi veya bilgisayar programının da bir deniz yatı gibi bakıma ihtiyaç duyduğunu anlamam oldu. Materyal olmayan dünyanın da meğer bakıma ihtiyacı varmış! Eskiden bilgisayar sistemlerimi yenilemeyi olabildiğince ertelerdim. Zamanla anladım ki hayatım gittikçe bu bilgisayar ekosistemine bağımlı hale geldi ve bu yenilemeyi ne kadar ertelersem o kadar kötü oluyor. Artık sistemler arka planda kendilerini otomatik olarak yeniliyor, yani bir anlamda biz farkında olmasak da yavaş yavaş “oluşuyorlar” (becoming). Gelecekteki teknolojik hayatımız “sonsuz bir yeni versiyonlara yükseltmek”ten ibaret olacak. Hatta önümüzdeki 30 yılda hayatımızı etkileyecek teknolojilerin çoğu daha icat bile edilmedi. O nedenle teknoloji konusunda devamlı bir acemilik çekiyor olacağız. Bu birçoğumuz için sıkıntılı bir süreç olacak. Bitmiş ürünler değil sürekli gelişen, evrilen çözümler, sistemler, platformlar, süreçler, hizmetler tasarlamak zorunda kalacağız.

2 HER ÜRÜNE ZEKA!
2014 yılında, 2011’de “Jeopardy!” adlı bilgi yarışmasını kazanan Watson adındaki süper bilgisayarı görmek üzere New York’taki IBM araştırma laboratuvarını ziyaret ettim. 2011 tarihli oda büyüklüğündeki Watson hala duruyordu ama günümüzün Watson’ı çok daha değişik, bulut üzerinde birçok sunucu üzerine dağılmış durumda ve çok sayıda kullanıcıya aynı anda hizmet veriyor. IBM Watson’ı başta tıp olmak üzere birçok alanda kullanıma açarak bu sektörlere yapay zekâ desteği vermeyi hedefliyor. Zekâ kazanmış olan iş kollarına verilebilecek iyi bir örnek de fotoğrafçılık. 1970’lerde çok pahalı ve ağır ekipmanlarla çekilebilen fotoğrafların çok daha iyileri artık sadece cep telefonlarıyla çekilebiliyor. Buna benzer bir akıllanma birçok alanda gerçekleşecek. Akıllandırılmış müzik, akıllandırılmış evler, ofisler ve oyuncaklar aklıma gelenlerden sadece birkaçı. Bulut bazlı yapay zekâ gittikçe daha fazla hayatımızın içine girecek ve ne kadar çok insan tarafından kullanılırsa o kadar zeki hale gelecek. İnsan dünya üzerindeki tek zeki varlık olmaktan çıkacak ve insan zekasından farklı olan bir yapay zeka da var olacak. Bu olası yapay zekâ sahibi varlıkların en önemlisi de robotlar olacak. Robotlar insanların yaptığı işlerin bir kısmını insanlardan daha iyi yapacaklar. Ayrıca insanların yapmayı bile düşünemeyeceği işleri ve insanların var olduğunu şu anda bilmedikleri işleri de robotlar halledecek. Robotların insanlardan çalacağı işler aslında kimsenin yapmak istemediği işler. Bu sayede insanlar kendi potansiyellerini daha iyi kullanabilecekleri işler bulma şansına sahip olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz