Kurul masası küçülüyor

Yönetim kurullarının küçülme süreci hızlandı.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kurul masası küçülüyor

Son yıllarda ise trend tersine dönmüş durumda... Sadece Citibank’ta bile üye sayısı 18’den 9’a indi. Uluslararası yönetim danışmanlık şirketi Spencer Stuart’ın 2012 yönetim kurulu endeksine göre S&P 500’deki şirketlerin yönetim kurulları ortalama 10,7 üyeden oluşuyor. Endekse göre bu şirketlerin yüzde 68’i, 12 veya daha az üye sahip. Araştırma 12 veya daha az üyeye sahip yönetim kurullarının oranının 10 yıl önce yüzde 86 olduğunu gösteriyor.

SAYI ÇOK FAZLA MI?
Pedersen and Partners Kıdemli Danışmanı Neslihan Akan, finansal kriz sonrası sorgulamada, yönetim kurullarının operasyonel işlevinin azalmasının, karar verme mekanizmasının yavaşlamasının üye sayısının fazla olmasıyla ilişkilendirildiğini söylüyor. Ancak bugün yine de finans kuruluşları üretim yapan şirketlerle karşılaştırıldığında daha yüksek sayıda üyeye sahip. Örneğin BNP Paribas’ın 14, Bank of America’nın 15, HSBC’nin ise 17 üyesi olduğu görülüyor.

Neslihan Akan, “ABD’deki finans kuruluşlarına bakıldığında çoğunluğu bağımsız üyelerden oluşmak üzere üye sayılarının 18’e kadar çıkabildiği görülüyor. S&P 500’deki üretim şirketlerinin ortalaması ise 11-12 civarında. Şu anda ABD’de tartışılan konulardan biri kalabalık yönetim kurullarının ne kadar verimli olduğu” diye konuşuyor. Argüden de bugün dünyada ağırlıklı olarak yönetim kurulu üye sayısının şirketin işlerinin karmaşıklığına bağlı olarak 7-11 arasında değiştiğini söylüyor. Yönetim danışmanı Graham Ward ise büyük şirketlerde artık sayının en fazla 12 olacak şekilde belirlendiğini aktarıyor. Ward, şöyle konuşuyor: “Genelde bir CEO, CFO ve başkanın 8 bağımsız yönetim kurulu üyesi ile birlikte oturduğu bir yönetim kurulu masasından söz edebiliriz. Sayı çok fazla olursa karar vermek zorlaşıyor, sayı çok küçük olursa da bu sefer kurulun iş yükü çok artıyor.”

İDEAL RAKAMIN PEŞİNDE
Ward’ın verdiği örnekle uyumlu olarak dünya şirketlerinden Unilever, Procter&Gamble ve PepsiCo 12, Hewlett Packard ve Kraft Foods 11, Xerox ise 10 üyeli bir kurula sahip. Dünyanın diğer noktalarına baktığımızsa üye sayıları ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. PwC 2012 Board Effectiveness Raporu’na göre Brezilya’da ortalama üyesi sayısı 8’in altındayken İngiltere, Kanada ve bazı AB ülkelerinde 10-13 arasında. Fransa ve Almanya’da ise 14 ve üstü bir sayı olduğu dikkat çekiyor.

Peki üye sayısında ideal bir rakam var mı? Neslihan Akan, ideal sayı olarak 7 rakamını veriyor. MFS Investment Management’ın eski Başkanı ve Harvard Business School öğretim üyelerinden Robert C. Pozen de Akan ile aynı görüşte. Pozen, aslında 11 üye sayısının bile karar alma mekanizmalarını verimli işletebilmek için çok fazla olduğu görüşünde. Ona göre, bu kadar geniş gruplarda üyeler “aylaklaşma eğilimi” gösterebiliyor. Grubun aksiyonlarıyla ilgili kişisel sorumluluktan kaçınıp liderlik etme konusunda diğerlerine güveniyorlar. Pozen, “Grup dinamikleri üzerine araştırmalara bakıldığında karar verme mekanizmalarının en verimli 6-7 kişilik gruplarda işlediği görülüyor. Hem şahısların sorumluluk alabilecekleri kadar küçük bir grup hem de kısa bir zamanda konsensüse ulaşıp kararlı adım atabilme avantajı var” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz