M dalgası geliyor

Mobil teknolojilerin yaygınlaşması ile tüm sektörlerde devrim gibi bir değişim yaşanıyor...

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
M dalgası geliyor

Yakın gelecekte mobil teknolojilerin sağlık sektörünün her noktasında devreye girmesi bekleniyor. Medline Sağlık Grubu CEO’su Gürkan Ergenekon, “İlerleyen teknolojiler sayesinde yakın gelecekte milyonlarca insana aynı anda sağlık hizmeti sunulacak. Cep telefonu ile EKG çekmek, akıllı kan şekeri ölçümü sayesinde ilaç dozlarını ayarlamak gibi yepyeni uygulamalar hayata geçirilecek” diye konuşuyor.

Araştırmalar da sağlık sektöründe mobilleşmenin artış eğiliminde olduğunu ortaya koyuyor. Berg Insight’ın analizine göre mobil bağlantılı akıllı cihazlarla hasta takip oranı her yıl ortalama olarak yüzde 26,9 artış kaydedecek. Aynı araştırmadaki beklentiye göre dünya çapında 2017 itibarıyla 9,4 milyon hastaya mobil olarak ulaşılacak.

ULAŞIMDA KALİTEYİ ARTIRIYOR
Mobil teknolojiler, lojistik sektörü için artık vazgeçilmezler arasında... Sektör mobil teknolojilerle operasyonlarını takip ediyor, kaynakların etkin kullanımını denetliyor, çevreye olan etkisini azaltmaya çalışıyor. Yine bir mobil teknoloji ürünü olan araç takip sistemleri ile seyir halindeki araçlardaki ısı değişikliğini ölçüyor, gerekli hallerde müdahale ediyor. Sektör yetkilileri özellikle bu sistemle hizmet kalitelerini artırırken verimliliklerine önemli bir katkıda bulunduklarını söylüyor. Birçok şirket kendine özel uygulamaları da hayata geçiriyor.

DHL Supply Chain, bu yılın başında müşterilerinin Avrupa çapındaki siparişlerini ofiste bulunmaya gerek kalmadan yönetebilecekleri bir uygulamayı devreye aldı. DHL müşterilerinin kullanımına ücretsiz sunulan DHL Activebooking adlı uygulama iOS ve Android gibi akıllı telefonlarda kullanılabiliyor. Böylece gün içerisinde çok sayıda taşıma işlemini takip etmek zorunda olan şirketlerin yöneticileri, hareket halinde bile zorlanmadan takiplerini sürdürebiliyor.

Omsan da RFID kapı geçiş sistemi ile merkezden, araçların parklara giriş ve çıkış hareketlerini takip ediyor. Omsan Genel Müdürü Osman Küçükertan, “Araçlar parklara girdiğinde araca ait bir mesaj ya da bakım planı varsa sistem şoförü yönlendiriyor, ilgili kişileri de e-posta ile uyarıyor” diyor. Sadece lojistik değil, hava yolu taşımacılığı için de mobil teknolojiler kritik önemde. Mobilleşmenin hem kendilerine hem yolcularına büyük kolaylık sağladığını belirten THY yetkilileri, “Yolcularımızı, akıllı telefonlarını kişisel cihaz olarak kullanmaları sayesinde daha hızlı tanıyabiliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz