M dalgası geliyor

Mobil teknolojilerin yaygınlaşması ile tüm sektörlerde devrim gibi bir değişim yaşanıyor...

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
M dalgası geliyor
Bankacılıkta şifreler kalkıyor, kurallar yeniden yazılıyor. Mobil cihazlar aracılığıyla şubeler devre dışı kalırken, cihazlar artık her ortamda her türlü hizmeti müşteriye ulaştırıyor. Sağlık sektöründe, hastalıkların takibi mobil cihazların sorumluluğunda. Otomotivde ise araçlar, mobil donanımlar sayesinde eğlence ve yaşam merkezine dönüyor. Ulaşımda operasyonel maliyetler ve çevreye verilen zarar yine mobil teknolojilerle minimuma indirgenmeye çalışılıyor. 2013 sonunda mobil bağlantılı cihaz sayısının dünyada insan nüfusunun üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle tüm sektörlerin mobilleşmeden etkilenmesi kaçınılmaz. Capital, bu etkinin sektörler özelinde nasıl yaşandığını araştırdı. Mobil dalga geliyor. Eğer bu dalgaya hazır değilseniz, daha sonra gelecek değişim tsunamisi tarafından silinip süpürülebilirsiniz. Çünkü iPhone ve iPad gibi mobil araçlar çok yakında sağlık sektörünü, bankacılığı, politikaları, hukuksal düzenlemeleri ve daha birçok işi değiştirecek. Örneğin Hindistan’da bir hasta Amerika’daki doktora mobil cihazıyla ulaşıp, sadece 5 ya da 10 dolar karşılığında rahatsızlığına teşhis konulmasını sağlayabilecek. Bu durum istihdamı da ciddi ölçüde etkileyecek.
Hatta Amerika’da hizmet sektöründe çalışanların yüzde 10’u yani 12 milyon kişi gelecek 5 yılda mobilleşme sonucu işinden bile olabilir.”

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Bu saptamalar 2012 yılında piyasaya çıkan ve çok ses getiren “The Mobile Wave: How Mobile Intelligence Will Change Everything/Mobil Dalga: Mobil Bilgi Herşeyi Nasıl Değiştirecek?” isimli kitabın yazarı Michael Saylor’a ait. Saylor’un da çarpıcı şekilde dikkat çektiği gibi mobilleşmenin değiştirmediği bir sektörün olduğunu söylemek zor. Her sektörde şirketlerin veya kurumların iş yapış şekilleri, mobil cihazlarla büyük dönüşüm geçiriyor. Şirketler, mobil teknolojilerin getirdiği kolaylıkla müşterilerine bir yandan daha iyi ve hızlı hizmet sunarken diğer yandan eş zamanlı olarak maliyetlerini düşürerek daha çetin bir rekabet dönemine girmiş bulunuyor.

Cisco’ya göre günümüzde mobil teknolojiler şirket verimliliğini yüzde 20 oranında artırmış durumda. Finans, üretim, inşaat, hızlı tüketim, tekstil, lojistik, eğitim, sağlık, BT ve medya sektörleri ise mobil teknolojileri en etkin şekilde adapte eden sektörler olarak ön plana çıkıyor. Yakın gelecekte mobilleşmenin daha da hızlanması bekleniyor. 2012 global verileri mobil data trafiğinde yüzde 70, akıllı telefon kullanımında yüzde 81 artış olduğunu gösterdi. 2013 sonunda mobil bağlantılı cihazların sayısının dünyada insan nüfusunun üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Uzmanlar, bu artış ile tüm sektörlerin mobil değişiminin kaçınılmaz olduğunu belirtiyor. Her sektör mobilleşmeden etkilenirken Capital, bu etkinin sektörler özelinde nasıl yaşandığını araştırdı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz