Sürdürülebilirlik için ortaklık kurmak

Sosyal ve çevresel sorunlara çözüm bulmaları için şirketlerden gerek kamu gerekse özel sektörden diğer organizasyonlarla her geçen gün daha fazla ortaklık kurmaları bekleniyor. İşte size bu gibi ittifakların başarılı olmalarını sağlayacak 7 yöntem...

10.10.2014 23:19:140
Paylaş Tweet Paylaş
Sürdürülebilirlik için ortaklık kurmak
Marco Albani ve Kimberly Henderson Şirketlerden sosyal ve çevresel sorunları çözmeleri artık her zamankinden daha fazla isteniyor. Sonuçta sayıları her geçen gün artan lider şirketler, sadece kendi çevresel ayak izlerini azaltmak ve kendi itibarlarını artırmak için değil, aynı zamanda faaliyetlerini ve finansal performanslarını iyileştirmek için de sürdürülebilirlik meydan okumasını ciddiye alıyor.(2)

Günümüzde çok sayıda ekosistem meydan okuması yetki sınırlarını aşıyor ve onlar için tek tek şirketlerin veya bir endüstrinin tamamının bile kapasitelerini aşan sistematik değişiklikler yapılması gerekiyor.

Bu gibi durumlarda şirketler için en iyi yaklaşım, hükümetler, yatırımcılar, yerel topluluklar, sivil toplum kuruluşları (STK’lar) ve diğer şirketlerle ortaklıklara gitmek olabilir. Bu gibi ortaklıkları sıklıkla çok taraflı, ayrı duran ve karmaşık ortak girişimler olarak düşünmek gerekir.

Bu tip işbirlikleri bilhassa ilk günlerinde genellikle iyi, kötü ve bazen de çirkin denilebilecek aşamalardan geçer. Balıkçılık endüstrisine yönelik standartlar belirleyen bir ortaklık olan Denizcilik Yönetimi Konseyi’nin (MSC) başı ilk birkaç yıl boyunca sık sık değişen elemanlar ve istikrarsız fonlama nedeniyle çok ağrımıştı.

Ancak son 10 yıldır fevkalade etkili bir güç haline geldi. Onun sertifikalandırma standartları bugün global deniz mahsülleri hasadının yüzde 10’unu kapsıyor ve global müşterilerin neredeyse dörtte biri alışverişlerinde MSC etiketini görmek istiyor. Bu oran ise 100’ü aşkın ülkede satılan 20 binden fazla ürün demek.

Bu gibi işbirliklerinin nasıl işlediklerini anlamak için düzinelerce şirket, hükümet ve STK liderleriyle mülakatlar gerçekleştirdik. Yaptığımız bu araştırmanın ardından da başarının ardında yatan 7 temel prensip tanımladık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.