Yeni büyükler nereden çıkacak

Frey, 2030’da iş dünyasının ve liderliğin yeni görünümünün nasıl olacağını anlattı...

31.05.2017 15:15:110
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni büyükler nereden çıkacak
Aslı Sözbilir
asozbilir@capital.com.tr

Geleceğin en başarılı şirketleri ölçeklendirilebilen dijital teknolojilere sahip olanlar olacak.” Bu iddia ABD merkezli DaVinci Enstitüsü’nün kurucusu, ünlü gelecek bilimci Thomas Frey’e ait. Dijitalleşmenin tüm hızıyla iş dünyasını dönüştüreceğini vurgulayan Frey, liderleri de bu hızlı dönüşümde oluşacak risklere karşı hazırlıklı olmaları konusunda uyarıyor. Onlara bir de “ahlaklı olma” misyonu yüklüyor. Çünkü Frey’e göre dijitalleşmenin sağladığı imkânlarla neredeyse her şeyi yapabilmenin mümkün hale gelmesi “o şeyi illa yapmanız gerektiği anlamına gelmiyor.” Frey, “Yeni teknolojiler iyi niyetle yaratılır ama sonunda insanlar o teknolojileri kötü emellerine alet etmeyi öğrenir. Gelecekte şirketlerin hem ahlaki hem de riski önleme amaçlı sorumlulukları olacak” diyor. Frey ile önümüzdeki 10 yılda yaşanacak dönüşümü ve şirketlerin değişen rekabet koşullarında ayakta kalma yollarını konuştuk. İşte satırbaşları…
* 2030’larda iş dünyasında ne gibi büyük değişiklikler olacak?
 Bildiğimiz anlamda iş, çok daha fazla freelance (serbest çalışan) bir kimliğe bürünecek. İşverenler çalışanlarından maksimum verimi almak amacıyla tam zamanlıdan daha çok yarı zamanlı çalışanları işe alacak. Bireyler de devamlı yeni projeler peşinde koşacakları bir hayat stiline alışmak zorunda kalacak.
* 2030’lara kadar 2 milyar pozisyonun yok olacağını söylüyorsunuz. Nasıl bir iş piyasasından bahsediyorsunuz.  
Var olan işleri yok edecek çok sayıda bozucu trend var. Sadece sürücüsüz arabalar bile, 20-30 yıl boyunca var olan dört işten birini yok edecek. Önce tüm sürücüler işsiz kalacak. Sonraki dalga araba sigortası işlerini, kiralık araba sektörünü ve taksicileri vuracak. Arabalar için çalışan büyük bir perakende sektörü olduğunu da unutmayın, araba yıkayanlar, tamirciler gibi… Bunların yerine gelecek işler şu anda oluşmakta olan yeni sektörlerde olacak. Örneğin sürücüsüz arabaların yolda düz gidebilmesini ve birbirlerine çarpmamasını sağlayacak teknolojinin uygulanması bile birçok yeni iş yaratacak. Nesnelerin internetinden üç boyutlu yazıcılara, sanal gerçeklikten yapay zekâya birçok bozucu teknoloji var ve tüm bu teknolojiler şu anda olandan daha fazla iş yaratacak. Önemli olan bu yeni işlerde çalışabilecek yeteneğe sahip olmamız ve asıl zorluklar da burada.
* Gelecekteki trendlerden oluşabilecek diğer sektörler neler olabilir?
 Sensör ağları. Her şeyin içine sensörler koymaya başlayacağız. Suyu, ışığı, nemi ve birçok başka şeyi ölçebilen sensörler olacak. Bilgi her yerden yağacak ve bu bilgiyi anlamlandırmak üzerine yeni işler oluşacak. Eğer kolumuza yaptırdığımız dövmeye kan değerlerimizi ölçecek bir sensör koyarsak bize 24 saat ulaşan bir bilgi akışına sahip oluruz. Bu hastanelerdeki birçok işi yok edecek olsa da kanımızdan gelen tüm bu veriyi analiz etmek için birilerine ihtiyaç olacak.
* Geleneksel sektörleri en çok etkileyecek değişiklikler neler olacak?
 Çelik sektörünü örnek olarak alalım. Yapay malzemeler yaygınlaştıkça çeliğe olan talep azalacak. Bu çelik benzeri materyalleri daha az kullanacağımız anlamına gelmiyor ama çeliğin kendisinin kullanımı azalacak. Eğer şu anda bir muhasebeci veya bankacıysanız da aynı durum söz konusu. Bu işler gelecekte de var olacak ama nitelikleri değişecek. Bu işleri yapmak için farklı araçlar kullanacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz