Demir-çelik sektörünün öncülerinden Erdemir, sürdürülebilirlik konusunda izlediği politikalarla ve yaptığı çalışmalarla dünya çapındaödüller almaya hak kazanıyor. Çelik sektöründe Türkiye’nin ilk AR-GE merkezini kurarak öne çıkan şirket, çevre faaliyetlerini bundan sonra “sürdürülebilirlik direktörlüğü” bünyesinde devam ettirecek. Bu göreve atanan Aygül Özsu’nun en önemli hedefi, 2015 sonunda ‘yaşam döngü analizi’ çalışmasını tamamlamak ve sürdürülebilirlik raporu hazırlamak. Bu çalışmayla çelik üretiminin çevreye olan etkisinin bir fotoğrafını çıkaracaklarını belirten Özsu, çıkan verilerin şirketin sürdürülebilirlik politikasında pusula görevi üstleneceğini söylüyor.

25.08.2015 15:11:500
Paylaş Tweet Paylaş
Kurulduğu günden bu yana dünyadaki yenilikleri takip eden Erdemir’in sürdürülebilirlikle ilgili çalışmaları doğal bir süreç içinde gelişti. 2014’ten itibaren bu çalışmalarını AR-GE merkezi çatısı altında yürütmeye başlayan Erdemir, Türkiye’nin çelik sektöründeki ilk AR-GE merkezine sahip olma özelliği taşıyor. Şirketin enerji yönetiminde yapılan yönetimsel ve proje bazlı uygulamalarıyla 1982’den 2014 yılı sonuna kadar yüzde 44, İsdemir’de 2001 yılından 2014 yılı sonuna kadar yüzde 38 iyileşme gerçekleştirildi. Çalışmalarıyla uluslararası platformlarda önemli ödüller kazanan Erdemir’in çevre konusunda şirket içindeki son ataklarından biri de “sürdürülebilirlik direktörlüğü” kurması oldu. Bu yeni yapının amacı, sürdürülebilirlik konusunda şirketin hedeflerini belirlemek ve bu doğrultuda strateji geliştirebilmek. Göreve atanan Aygül Özsu, ilk hedeflerini, yaşam döngü analizi çalışmalarını tamamlamak ve sürdürülebilirlik raporu hazırlamak olarak belirtiyor. Yaşam döngü analizinden elde edilecek sonuçların pusula rolü üsteleneceğini ifade eden Özsu, “Çevre etkilerini ölçeceğiz ve buradan çıkan sonuçlara göre çalışmalarımızı, stratejimizi ve hedeflerimizi inşa edeceğiz. Amacımız, yaşam döngüsü analizleriyle ürün verimliliğinin artırılması, üretim süreçlerindeki atıkların azaltılması, geri kazanımların çoğalması yönünde hedeflerimizi oluşturmak” diyor. Aygül Özsu, Erdemir’in sürdürülebilirlik politikalarını ve vizyonunu ilk kez Green Capital’e anlattı: 
* Erdemir’in sürdürülebilirliğe bakışı nedir? 
* 2050 yılında dünya nüfusunun 9 milyar olacağı öngörülüyor. Bazı şirketler, 2050 yılına varmadan 2030 için planlamalar yapıyor. Biz onun için buna 2030-2050 yolculuğumuz diyoruz. Sürdürülebilir yeşil ekonomide çelik önemli bir yere sahip olduğu için Erdemir Grubu olarak sürdürülebilirlik yolcuğunda, çevresel, sosyal ve finans sermayelerimizi sürdürülebilir iş modelleri çerçevesinde çalışacak şekilde pozisyonlandırdık. Birtakım hedeflerimizi sürdürülebilirlik adı altında şekillendirmeye başladık. Bizim anlayışımıza göre sürdürülebilirlik, daima yenilikçi teknolojilerin peşinde koşmak demek. Erdemir Grubu olarak küresel 2020 vizyonumuzu; çevresel, sosyal ve finans sermayelerimizin sürdürülebilir iş modeli çerçevesinde çalışacak, toplum beklentilerini en üst düzeyde karşılayacak ve inovasyon kültürünü temel alacak şekilde oluşturduk. Bunu başarmak için ilk koşul inovasyon... Türkiye’de bir ilke imza atarak ilk çelik AR-GE merkezini kurduk. Bu merkez, ileri teknoloji ve katma değerli ürünler üretmek üzere çalışırken aynı zamanda çevre teknolojileri üretme konularında da çalışıyor. Amacımız, çevreye etkimizi en düşük seviyede tutmak. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.