3 saatte çevre

Eğitim, sürdürülebilirliğin en önemli ayaklarından biri. Bu amaçla şirketler, çalışanlarına ve hatta ekosistemlerine özel eğitimler düzenliyor.

27.08.2014 15:40:480
Paylaş Tweet Paylaş
3 saatte çevre
Çalışanların ailelerini bile eğiten şirketler var. Şimdilik çalışan başına yılda ortalama 3-4 saate ulaşan çevre eğitimlerinde amaç, farkındalığı ve bilinci artırmak. Geri dönüşüm, doğal kaynakların etkin kullanımı, bilinçli tüketim ve çevresel riskler, bu eğitimlerde ana temaları oluşturuyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Sürdürülebilirliğin önemli ayağını, eğitimler oluşturuyor. Beyaz eşya sektörünün lider oyuncusu Arçelik, çevre bilincini artırmak, çevre yönetimini desteklemek ve çevre yönetimini iş yapış biçimi haline dönüştürmek amacıyla her kademe çalışanını, tedarikçilerini ve alt yüklenicilerini düzenli olarak eğitiyor.

Şirket, 2012 yılında enerji ve çevre yönetim sistemleri, emisyon yönetimi, çevre mevzuatı, kimyasalların yönetimi, acil durumlar, atık yönetimi ve hijyen konularını içeren eğitim programları kapsamında çalışanlarına toplam 8 bin 412 saat, taşeron ve stajyerlerine toplam 755 saat, sosyal sorumluluk amacıyla da toplam 1.329 saat eğitim verdi. Bu eğitimleri sürdürülebilirlik anlayışının önemli bir parçası olarak gören Arçelik, bu yaklaşımında tek değil...

İş dünyasında ilaçtan sigortaya, hızlı tüketimden inşaata birçok sektörden oyuncu verdikleri eğitimlerle çalışanları başta olmak üzere tüm ekosistemlerini çevre konusunda bilinçlendirmeye çalışıyor. Hatta bu konuda daha fazla eğitim verme hedefleriyle ilerliyorlar.

EKOSİSTEM DE EĞİTİLİYOR
İlaç sektörünün en büyük şirketi Abdi İbrahim, çalışanlarının yanı sıra tesislerinde görev yapan taşeron çalışanları ve stajyerlerini çevre ve iş güvenliği konusunda eğitiyor. Eğitimin ana konularını da geri dönüşüm, doğal kaynakların etkin kullanımı, bilinçli tüketim, evlerde dikkat edilmesi gereken konular, atıkların etkin yönetimi, acil durumlarla ilgili alınması gereken tedbirler ve çevresel riskler oluşturuyor.

Çevre eğitimlerinin yıllık eğitim planlarında yer aldığını belirten Abdi İbrahim Çevre Sağlık ve Güvenlik Müdürü Fatma Yalçın, “Eğitim süreçlerimiz prosedürlerimizde tanımlanmakta olup eğitim etkinliğini eğitim sonrası gerçekleştirilen sınavla ölçüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz