3 saatte çevre

Eğitim, sürdürülebilirliğin en önemli ayaklarından biri. Bu amaçla şirketler, çalışanlarına ve hatta ekosistemlerine özel eğitimler düzenliyor.

27.08.2014 15:40:480
Paylaş Tweet Paylaş
3 saatte çevre


Çevre eğitimlerimizde yalnızca çalışanlarımızı değil ailelerini ve yakın çevrelerini de bilinçlendirmeyi hedefliyor ve bu kapsamda evlerinde oluşan atık pil, atık yağ, cam, plastik ve kağıt atık gibi atıkların ayrı toplanması gerektiğini belirtiyoruz” diye konuşuyor.

Abdi İbrahim’de tüm çalışanlar, yılda ortalama 2 saat çevre yönetim sistemi bilinçlendirme eğitimi alıyor. 2013 yılında 848 kişiye çevre eğitimi veren Abdi İbrahim, son 3 yılda çevre eğitimleri için bütün çalışanlarına gruplar halinde yaklaşık 180 saat eğitim verdi.

176 AĞAÇ KURTULDU
Eureko Sigorta’nın çevre ile ilgili stratejisi sadece eğitim vermeye değil, çevre bilincini kurum kültürünün ve günlük hayatın parçası haline getirecek uygulamalara dayanıyor. Bu kapsamda çeşitli faaliyetler yürüttüklerini belirten Eureko Sigorta Pazarlama ve Kurumsal iletişim Direktörü Noyan Güvenç, “Bilinçli Çalışan Hareketi” ve “Sadeleştirme Günü” gibi uygulamalarıyla kağıt, su, elektrik tüketimini azaltmayı ve enerji tasarrufu sağlamayı hedeflediklerini söylüyor.

Şirket 2009 yılından bu yana çevrenin korunmasına yönelik uygulamaları sistematik olarak hayata geçiriyor ve bu uygulamaların tüm çalışanları tarafından benimsenmesini sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor. Şu ana kadar aldıkları sonuçlarından memnun olan Güvenç, bu sonuçları da şöyle paylaşıyor:

“Altunizade’deki yeni genel müdürlük binamıza taşınırken yayınladığımız, Temiz Ofis Manifestosu kapsamında Temiz Masa Politikası’nı hayata geçirdik. 2009’da Bilinçli Çalışan hareketiyle başlayan kağıt tasarrufumuzu, bu uygulamayla daha güçlü hale getirdik.

Ayrıca her yıl bir kez düzenlediğimiz Sadeleştirme Günü ile ofisimizdeki basılı materyallerden kullanmadıklarımızı geri dönüşüme gönderiyoruz. Son 7 yılda böylece 176 ağaç kurtardık.”

HEDEF FARKINDALIK YARATMAK
General Electric (GE), tüm iş faaliyetlerini Healthymagination ve Ecomagination temel prensipleri çerçevesinde gerçekleştiriyor. Faaliyet gösterdiği tüm iş alanlarının bu iki temel prensipten en azından birine uygun olmasını hedefleyen şirket, çevre alanındaki çalışmalarını ecomagination çatısı altında yürütüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz