3 saatte çevre

Eğitim, sürdürülebilirliğin en önemli ayaklarından biri. Bu amaçla şirketler, çalışanlarına ve hatta ekosistemlerine özel eğitimler düzenliyor.

27.08.2014 15:40:480
Paylaş Tweet Paylaş
3 saatte çevre


GE yetkilileri, bu kapsamda çevre konusunda geniş çaplı eğitimler verdiklerini açıklıyor. “Eğitimlerle çalışanlarımızın çevre koruma bilincini de artırmayı amaçlıyoruz. Düzenlediğimiz çevre temalı etkinliklere çalışanlarımızın ailelerini de dahil ederek daha geniş bir çevrede bu konudaki farkındalığın artmasına destek olmaya çalışıyoruz” diyorlar.

GE verdiği eğitimlere ek olarak çevreyi koruma amacıyla iş gruplarına özel kimyasal, atık yönetimi, atıkların kara, hava, deniz yoluyla taşınmaları, çevre mevzuatı gibi konularda da eğitimler düzenleniyor. Ayrıca her yıl 5 Haziran Çevre Günü’nde GE çalışanları ve aileleri çeşidi aktiviteler gerçekleştiriyor. GE yetkilileri, son 3 yılda tüm çalışanlarına 1.800 saatten fazla çevre eğitimi verdiklerini açıklıyor.

ÇEVRE BİLİNCİ OLUŞTURUYOR
Soyak, çevre konusunda hedeflerle ilerleyen bir şirket. Şirketin bu kapsamda kendine koyduğu hedeflerin başında, doğal kaynakların tasarruflu kullanımını sağlamak, elektrik, su ve doğalgaz tüketim miktarlarını azaltmak, atıkları minimum düzeye indirgemek ve atıkların mevzuata uygun bir şekilde bertarafını sağlamak geliyor.

Bunları yaparken eğitim konusuna önem verdiklerini belirten Soyak Holding IK ve Kalite Direktörü irfan Bozok, “Çevre bilincini oluşturmak için işe yeni başlayan herkese ‘Çevre Farkmdalık ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi’ eğitimi veriyoruz. Bu eğitimler, şantiye alanında çalışan işçileri de kapsıyor” diyor. Soyak, bu eğitimleri 2004 yılında vermeye başladı. Bozok, söz konusu eğitimlerin başlıklarını da şöyle açıklıyor:

“Çevre bilinci, doğal kaynakların tasarruflu kullanımı, atık yönetimi, konut inşaatı esnasında çevresel tehlikelerin dikkate alınarak risk ve aksiyon planlarının oluşturulması ve yeşil binalar verilen eğitimlerin ana konularını oluşturuyor.” Son 3 yılda Soyak’ın çalışanlarına verdiği eğitim ise kişi başına 2 bin saate ulaşmış durumda.

HEDEF DOĞRU KULLANIM
Startpet, çevre eğitiminde hem çalışanlarını hem çocuklarını kapsayan bir stratejiye sahip. Şirket, çocuk yaşta kazanılan alışkanlıkların hayat boyu kalıcı olacağı düşüncesiyle hareket ederek çalışanlarının çocuklarını da eğitiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz