Aydınlatmada yeni boyut

Philips Başkan Yardımcısı ve Tasarımdan Sorumlu Yöneticisi olan Rogier van der Heide ile söyleşi...

24.04.2017 16:50:050
Paylaş Tweet Paylaş
Aydınlatmada yeni boyut
Düz ışık kaynakları, yani ışık yayan organik diyotlar (OLED’ler) olarak ışık saçan duvar kağıtları, pencereler ve kapılar, bugünlerde aydınlatma piyasasında bir devrim yaratıyor. Peki OLED’ler aydınlatma tasarımıyla ilgili olarak ne gibi yeni fırsatlar sunuyor?
Rogier van der Heide: OLED’ler sayesinde ışığı, nesnelere, mobilyalara, binalara, mimariye ve hatta modaya bile entegre etmek mümkün. Aydınlanma işi bir anda daha önce hiç olmadığı yerlere gidebilir. Tasarımcıların elinde artık OLED’lerle ışıktan yepyeni ve beklenmedik yollardan faydalanmak için eşi benzeri olmayan sayısız olasılık var.
Bize şu anda üzerinde çalışmakta olduğunuz organik aydınlatma kavramından bahsedebilir misiniz?
OLED’lerle ilgili çok sayıda kavram üzerinde çalışıyoruz. Onları arabaların içine entegre etmenin yollarını arıyoruz ve geçenlerde ışığı yüzünüzün etrafına saçan bir aynanın lansmanını yaptık. Burada kullanılan OLED aydınlatma, inanılmaz derecede doğal, yumuşak ve huzur verici, yani tam da aradığınız özelliklerde mükemmel bir ışık! Ben buna benzer kavramları çok seviyorum; yeni bir ışık sanatı olarak OLED’lerin eşsiz özelliklerinden sonuna kadar yararlanıyorlar.
Peki sizin organik diyotlar kullanılan en sevdiğiniz tasarım şaheseri hangisi ve onu bu derece büyüleyici yapan ne?
  
Daha sonra Philips tarafından ayrıntılanan ve mühendisliği yapılan 1212-Stüdyo’dan Tommy Voeten tarafından tasarlanmış OLED avizeye bayıldım. İlham kaynağı olarak DNA’yı almıştı ve bu avize, ezber bozan OLED teknolojisinin etrafımızı aydınlatmak için yarattığı yepyeni ve farklı olasılıkları ifade ediyor.
Kulağa oldukça sansasyonel ama aynı zamanda da epey de pahalıymış gibi geliyor. Peki ışık saçan duvar kağıtları, yerel ev tasarım mağazalarının envanterine ne zaman girecek?
Işık saçan duvar kağıtlarına sahip olmak muhteşem olurdu ve elbette biz ışığı esnek ve tekdüze yapmanın yollarını arıyoruz. Tasarımcıların özgürlüklerinin sınırlarını genişleten her yeni ışık türü, son derece ilginç ve gerekli. Uzunca bir süredir ışık elektrik ampullerine ve floresanlara hapsedilmişti. Artık her gün yeni kavramlar geliştiriliyor. Parlayan duvar kağıtları gelecekte her yerde satılabilir olacak mı? Bunu bekleyip göreceğiz. İki yıl sonra yine gelin bakarız!
Yeni OLED aydınlatma konsepti bizim yaşamımızı ve çalışma ortamımızı nasıl değiştirecek?
OLED diğer hiçbir ışık kaynağıyla kıyaslanmayacak derecede yumuşak, huzur verici ve rahatlatıcı. İnsan derisini çok hoş bir şekilde yumuşatıyor. Hepimiz OLED ışığı altında çok daha iyi görünürüz ki işte bu yüzden ona “Kendinizi iyi hissettiren ışık” diyorum. OLED’lerle kendimize daha önce hiç olmadığı kadar hoş, konforlu ve ilham verici ortamlar yaratabiliriz.
Kendi evinizde hangi aydınlatma vizyonunu uygulamak isterdiniz?
Kendi evim için “insan ölçeği” kavramını çok seviyorum. Bu, göz hizasının üstündeki ışık kaynaklarından uzak durmak ve tavanın ortasından sarkan tek bir güçlü lamba yerine etrafa serpiştirilmiş çok sayıda küçük lamba kullanmak anlamına geliyor. Bu şekilde her odanın atmosferini dramatik boyutlarda iyileştirmiş olursunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz