Bakım kimyasalları

Kimya sektörü, gelişen teknolojiyle birlikte insanoğlunun hayatını “güzelleştiriyor.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bakım kimyasalları
Aslında kimya, yaşamın her alanında yer alıyor. Kimya denince akla hep günlük hayatın dışında kalan ürünler geliyor. Oysa kimya, günlük hayatımızın tam da merkezinde yer alıyor. Makyaj malzemelerinden saç boyalarına parfümden sabunlara kadar pek çok ürünün içinde kimya var. Dolayısıyla kimya sektörü, gelişen teknolojiyle birlikte insanoğlunun hayatını “güzelleştiriyor."

BASF gibi kimya şirketleri de geliştirdikleri ürünlerle güzellik sektörüne katkı yaparken insanlara da “mutluluk vermeyi" sürdürüyor. Bugüne kadar kimyayı hep endüstriyel alanlara sunduğu ürün ve çözümlerle ele aldık. Yapı kimyasallarından izolasyon malzemelerine, plastik ürünlerden katkı maddelerine kadar her ürünün kimyanın yardımıyla işe yarar hale geldiğini gördük. Fakat tüm bunlar, bizim gündelik hayatımızın çok da içinde olmayan ürünlerdi.

İnsanoğlu var olduğu günden bu yana, güzel görünmek ve iyi hissetmek için birçok yola başvurdu. Makyaj malzemeleri, saç boyaları, parfümler ve aklınıza gelebilecek onlarca kişisel bakım ürünü, yüzyıllarca öncesinde de çeşitli şekillerde kullanılıyordu. Tabii ki o zamanlar her şey çok daha zahmetliydi; iyi görünmek emek istiyordu. Bugünse kişisel bakım ürünlerinin içeriğinde kullanılan kimyasallar sayesinde, kendimizi daha iyi hissetmek ve daha iyi görünmek için ihtiyaç duyduğumuz her şey, küçük şişelerin ve tüplerin içerisine girerek önümüze serildi. Doğrusu kimyanın sunduğu bu küçük mucizelere alışmamız hiç de zor olmadı.

YAŞAMIN HER ALANINDA
Kişisel bakım ve güzellik, ilk bakışta hayati öneme sahip görünmese de beslenme, başını sokacak bir eve sahip olma ve sosyalleşme gibi temel ve basit ihtiyaçları olan insanoğlunun asla bunlarla yetinmediğini, daha iyi görünmek ve hissetmek için bir dolu zahmete katlandığını hepimiz biliyoruz. Bu hedef doğrultusunda kimi zaman daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak adına spor salonlarında ter döküyor kimi zaman yemeğin üstüne ikram edilen o koca dilim çikolatalı pastayı yememek için nefsimizle savaşıyoruz. Fakat iyi hissetmemizi ve iyi görünmemizi sağlayan ürünler, çoğu zaman kimya sektörü tarafından ayağımıza getiriliyor.

Yaşam kalitemizi yükselten söz konusu kimyasallar, el sabunlarımızdan şampuanlarımıza, makyaj malzemelerimizden güneş kremlerimize kadar hayatın her anında yanımızda. Peki bu kimyasalları bizim iyiliğimize hizmet eder hale getiren sihirli dokunuşlar kimin eseri? İşte kimyanın mucizelerinin nasıl devreye girdiğine bakmamız gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz