Çalışanlarımız çevreci olacak

Çevre ve sürdürülebilirlik yaklaşımlarını konuştuğumuz Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Altuğ Aksoy, sorularımızı şöyle yanıtladı...

27.03.2014 21:50:460
Paylaş Tweet Paylaş
Çalışanlarımız çevreci olacak
Anadolu Efes, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'nde (DJSI) yer alan ilk Türk şirketi... Sürdürülebilirlik stratejisini "Efes Pozitif Etki Planı" projesiyle uygulayan şirket, 2013 sonunda çevreye 1 milyon 700 bin dolara yatırmış olacak.

Şirketin Türkiye genel müdürü T. Altuğ Aksoy, önümüzdeki yıllarda sürdürülebilirlik yatırımlarının süreceğine dikkat çekiyor. "Sürdürülebilirlik konusunda çalışanlarımızı da birer elçi haline getirmek için projelerimiz sürüyor" diyen yönetici, üretim süreçlerinde de ilk olarak çevreye olan etkiyi dikkate alan bir yaklaşımları olduğunu anlatıyor.

İçecek sektörünün önemli oyuncularından Anadolu Efes, çevre ve sürdürülebilirlik konularına yaptığı yatırımlarla da dikkat çekiyor. Hatta Anadolu Efes, bu konudaki çalışmalarıyla geçtiğimiz eylül ayında dünyanın en büyük şirketlerinin ekonomik, çevresel ve sosyal faktörlere göre finansal performansını takip eden Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde (DJSI) yer alan ilk Türk şirketi oldu.

Su tüketimi, enerji ve emisyon yönetimi, ambalajlama, ürün sorumluluğu, değer zincirinin geliştirilmesi, yetenek yönetimi, operasyonel güvenilirlik ve toplumsal gelişim alanlarında performansını daha da geliştirmeyi hedefleyen Anadolu Efes, sürdürülebilirlik çalışmalarını “Efes Pozitif Etki Planı” adı altında yürütüyor.

Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü T. Altuğ Aksoy, bu plan çerçevesindeki çalışmalarıyla son 5 yılda yaklaşık 47 bin 800 kişinin bir yıllık elektrik enerjisi ihtiyacına, yaklaşık 18 bin 600 kişinin bir yıllık içme ve kullanma suyu ihtiyacına eşdeğer bir tasarruf sağladıklarınu anlatıyor.

Aksoy, “Sadece 2012 yılında depozitolu cam uygulamasıyla 30 milyon litre petrol, depozitolu plastik kasa kullanımıyla 420 milyon kWh eşdeğer enerji kullanımı tasarrufu sağladık” diyor. 2012 yılında 1 milyon 400 bin dolar tutarındaki çevre yatırımlarının, 2013 sonunda 1 milyon 700 bin dolara çıkacağına dikkat çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.