Çevreci bankalar

Bankalar, çevreyi koruyan sosyal sorumluluk projelerine ağırlık veriyor.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çevreci bankalar
Çevreci yaklaşımlar finans sektöründe de etkisini gösteriyor. Bankalar, bu konuda pek çok yeniliğe imza atmış durumda. Özellikle yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerine verilen destek giderek artıyor. Garanti Bankası, bu projelere bugüne kadar 3 milyar dolar ayırdı. Yapı Kredi de sadece bu yılın ilk çeyreğinde 120 projeye 3,1 milyar dolar finansman sağladı. Bireysel tarafta da çevreci kredi kartları dikkat çekiyor. Örneğin Akbank, Wings kartı kullanıcılarını karbon ayak izlerini silmeye çağırıyor. Önümüzdeki 5 yılda yenilenebilir enerji projeleri için 20 milyar dolara yakın finansman ihtiyacı doğacak. Bankalar da çevreyi koruyan bu projeleri desteklemek için hazır. Doğal kaynakların hızla tükeniyor olması, çevre bilincini artırıyor. Dünyada tüketicilerin satın alma davranışlarını şekillendiren çevre bilinci, son yıllarda Türkiye’de de gündemde. Türkiye’de çıkarılan yönetmeliklerle çevrenin korunması daha etkin hale getirildi. Toplumda çevre konularına duyarlılık artıkça Türk bankaları da bu alanda ciddi adımlar atmaya başladı. Türkiye’deki özel bankalar, çevreci olmak adına harekete geçmiş durumda. Bugün Şekerbank’tan TSKB’ye, Garanti Bankası’ndan Yapı Kredi Bankası’na kadar tüm büyük özel bankalar, hem ürünlerinde çevreci yaklaşımlar sunuyor hem giderek artan bir ivmeyle yenilenebilir enerji projelerine destek veriyorlar. 2005 yılından itibaren özellikle Yenilenebilir Enerji Kanunu’nun (YEK) çıkmasıyla yatırımcıların ve finansör bankaların bu alanda önü açıldı ve o tarihten sonra hem yatırımlar hem de krediler artarak yoğunlaştı. O nedenle bankalar da çevreye en büyük desteği kredilerle veriyor. Aynı şekilde bankaların tüm organizasyonlarında da çevreyi koruyan ve enerji tasarrufu yaratan önlemler alınıyor. Çevreyi koruyan sosyal sorumluluk projelerine ağırlık veriliyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
ENERJİK DESTEK

Bankalar, çevre anlamında en etkin adımı, yenilebilir enerji projelerine verdikleri destekle atıyor. Bu amaçla bankaların kredilerinin küçümsenmeyecek bir bölümü çevre konusuna ayrılmış durumda. Örneğin Yapı Kredi Sosyal Sorumluluk Projeleri Yöneticisi Nurcan Erhan, 2012’nin ilk çeyreği itibariyle 120 yenilenebilir enerji projesine toplam 3,1 milyar dolar finansman gerçekleştirdiklerini açıklıyor. Aynı şekilde TSKB de 2003 yılından bu yana yenilenebilir enerji finansmanı sağlıyor. TSKB Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Orhan Beşkök, “2011 sonu itibariyle kurulu gücü 3.300 MW olan 93 yenilenebilir enerji projesi finanse ettik. Bu projelerin faaliyete geçmesiyle Türkiye’nin sera gazı salınımı yüzde 1 azalacak. Ayrıca 19 enerji verimliliği projesini de finanse ettik. Buradan 140 bin hanenin yıllık elektrik tüketimine denk tasarruf sağlanacak” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.