EKO-LİDER

9.04.2015 15:14:350
Paylaş Tweet Paylaş
EKO-LİDER
ÖMER ÖZKAN INTEGREEN GENEL MÜDÜRÜ
Integreen, yenilenebilir enerji çözümleri konusunda faaliyet gösteren ve anahtar teslim projeler üreten, çok genç bir şirket. 500’den fazla çalışanı bulunan Escort Teknoloji Yatırım’ın grup şirketlerinden biri olarak hizmet veriyor. Genç bir şirket olmasına rağmen, 2014 yılı itibarıyla Türkiye’de kurulu toplam güneş enerjisi santralleri gücünde yüzde 5’lik pazar payına sahip. “Daha ucuz ve daha temiz enerji” misyonuyla ilerleyen şirketin genel müdürü Ömer Özkan, özellikle güneş enerjisine odaklandıklarını belirtiyor. Faaliyetleri hakkında ise şu bilgileri veriyor: “Integreen güneş, rüzgar ve atıklardan enerji üreten projelerin geliştirilmesi ve anahtar teslim santrallerin yapılması üzerine çalışıyor. Ben şirketin yönetici ortağı olarak 2013’teki kuruluştan bugüne yönetimdeyim. Yatırımcılar için proje geliştirip anahtar teslim santral kurarak elektrik satışından gelir elde etmelerini sağlarken, tüketicilerin de çatılarına veya uygun alanlara bu sistemleri inşa ederek tasarruf etmelerini sağlıyoruz. Ayrıca, santral kurulduktan sonra bu santrallerin bakım ve onarımlarını gerçekleştirip santral ömrü boyunca müşterilerimizin yanında oluyoruz.” DDALI HEDEFLER 2014 yılını 8 milyon TL’lik ciroyla kapatan şirket, anlaşmalı santrallerin tamamlanması durumunda 2015 yılında 80 milyon TL ciro elde etmeyi planlıyor. Türkiye genelinde 2014 yılında kurulumu tamamlanan ve onaylanan 40 MW güneş santralleri içinde Integreen’in payı 2 MW. 2015 yılında Türkiye’de tamamlanması planlanan 300 MW güneş santralinin ise 30 MW’ını hedefliyor. Özetle 2014’te güneş santrali pazarında yüzde 5 olan pazar payını bu yıl yüzde 10’a çıkarmayı amaçlıyor. “Pazar hızla büyürken, Integreen olarak biz de bu hıza ayak uydurup pazar payımızı korumak ve hatta artırmak arzusundayız” diyen Ömer Özkan, sektöre ve şirketlerine dair ise şu bilgileri veriyor: “Şirketlerin bu alana ilgisi, son yıllarda giderek artıyor. 2005’te yenilenebilir enerji kanunu çıktıktan sonra rüzgar santral projeleriyle başlayan yenilenebilir enerji yatırımları, 2011 yılında kanunun revize edilmesi ve 2013’te lisanssız elektrik üretim yönetmeliğinin 1 MW olarak yenilenmesiyle hızla arttı. Örneğin 2013’te 2 MW olan güneş yatırımı, 2014’te 40 MW’a ulaştı. 2015’te 300 MW olması bekleniyor. Artış hızı oldukça yüksek ve bu konuda yatırımcılarımızın tutumu da agresif.” 
PROJELER NELER?
KAMPÜSE SANTRAL
Şimdiye kadar gerçekleştirdiğimiz projeler içinde, 3 milyon 983 bin TL’lik Boğaziçi Üniversitesi Kilyos Kampüsü rüzgar santrali öne çıkıyor. Aksu Enerji’nin Isparta’daki 1 milyon 150 bin Euro’luk santrali, 740 bin Euro’luk M32S Enerji projesi ve 373 bin Euro bedelli Batışehir projesi ise Integreen’in imza attığı diğer işler.
EKOSİSTEME KATKI Integreen olarak sloganımız, “daha ucuz ve daha temiz enerji”. Salt temiz enerji yaklaşımının pratik yaşamda yansımasını göremiyoruz. Amacımız Türkiye ve bölge ülkelerde çatısı veya bahçesi güneş alan tüm elektrik tüketicilerinin elektriklerini temiz enerjiden üreterek tasarruf etmelerini sağlamak. Bu sayede ekosisteme katkıda bulunmalarına ön ayak olmak. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz