Hedefler aşıldı, çıta yükseldi

Şirketler, sürdürülebilirlik için koydukları hedeflerin üzerine çıktı.

1.02.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hedefler aşıldı, çıta yükseldiDünya, 2007 yılında küresel ısınmanın yarattığı yıkıcı etkileri fark etti. Kuraklık bazı ülkelerde isyanlara yol açtı. Filipinler ve Endonezya, küresel ısınmadan en trajik şekilde etkilenen ülkeler oldu. Halk pirinç bulamadığı için sokaklara döküldü. Dünyada, 1 yılda 400'e yakın göl ve akarsu geri dönüştürülemez şekilde kurudu. İstanbul, susuzlukla yüz yüze geldi. Bileşmiş Milletler (BM), 2007'de yayınladığı raporla küresel sıcaklığın 2 derece artmasıyla su sorununun, 6 derece artmasıyla göçlerin başlayacağına dikkat çekti. BM aynı yıl yayımladığı başka bir raporda, sanayisi gelişmiş ülkelerin küresel ısınmadaki payının yadsınamayacak kadar yüksek olduğunu belirtti. Sera gazı salınımının hızla düşürülmesi gerekiyordu. Gündeme çok daha önce gelen bir konu tozlu raflardan indirildi: Sürdürülebilirlik...
Dünya, 2008 krizine kadar bu konuyu tartıştı. Yapılacakların listesi bir türlü oluşturulmadı. Birçok şirket bu konu üzerinde kafa yormaya başladı. Önde gelen şirketler düzenli olarak sürdürülebilirlik raporları yayımlamaya başladılar. Şirketler, sürdürülebilirlik çalışmalarıyla ekonomik büyüme ve refah seviyelerini yükseltmeye çalışıyor. Çevreyi ve yeryüzündeki tüm insanların yaşam kalitesini koruyan şirketler, tüketicinin gözünde sağduyulu bir imaj yakalarken diğer yandan ciddi tasarruf sağlıyor. Çok uluslu şirketler, Türkiye ayaklarında bu işin ciddiyetini yerli şirketlerden daha önce fark etti. Böylece Türkiye de sürdürülebilirlikle tanışmış oldu. O yıllarda yayımlanan raporlarda 2 ila 5 yıllık hedefler belirlenmişti. Bazı şirketler yıllık olarak hazırladıkları raporların sonuçlarını almaya başladı. Türkiye'nin yeni tanıştığı bir metot olmasına karşın birçok şirkette başarılı örnekler ortaya çıktı. Peki yayımlanan raporlarda ulaşılmak istenilen hedeflere ulaşıldı mı? "Sürdürülebilirlik sürdürülebildi mi?"

HEDEFİNİN 12 KATINA ULAŞTI
Türkiye'de bankacılık sektöründe ilk sürdürülebilirlik raporunu hazırlayan Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası (TSKB), 2010 yılı hedeflerinin üzerine çıkmayı başardı. Özellikle karbon emisyon salınımını yıl sonuna kadar yüzde 5 düşürmeyi hedefleyen banka salınım oranını yüzde 60 düşürdü. Şirket, bunun yanında birçok enerji verimliliği projesini de finanse ediyor. 2010 yılı sürdürülebilirlik hedefleri içerisinden 10 enerji verimliliği projesini destekleme hedefi koyan TSKB, 2010 sonunda 17 projeyi finanse etti. Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası (TSKB) Genel Müdürü Halil Eroğlu, daha yaşanabilir bir dünyanın ancak çevre ve iklim değişikliği konusunda atılacak sorumlu adımlarla mümkün olduğuna inandıklarını belirtiyor. Eroğlu, "Türk bankacılık sektöründe sürdürülebilirlik raporu yayımlayan ilk kurum olduk. Yüzde 5 olmasını hedeflediğimiz karbon emisyonundaki azalmanın ise yapılan hesaplamalar sonunda yüzde 55 ila 60'lar seviyelerinde çıkacağını öngörüyoruz. Yüzde 7 olarak hedeflediğimiz elektrik kullanımındaki azalma ise yüzde 12,23 olarak gerçekleşti. Hedef koymaya cesaret edemediğimiz doğalgaz ve su tüketiminde ise tasarruf oranlarımız sırasıyla yüzde 17,75 ve yüzde 6 oldu" diyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.