Heyecanlandıran keşif:Yenikapı

İstanbul Marmaray projesi çalışmaları, İstanbul’un geçirdiği tarihsel evreleri ortaya koyan binlerce eseri gün yüzüne çıkardı.

27.08.2014 15:07:160
Paylaş Tweet Paylaş
Heyecanlandıran keşif:Yenikapı
Yenikapı kazılarında ortaya çıkarılan 37 batık gemi ve yüzlerce tarihi kalıntı bulunduran Theodisios (Langa) Limanı ile İstanbul’un tarihi yeniden yazılıyor.

Kimya şirketi BASF, Türkiye’nin İlk Antik Gemi Konservasyon ve Rekonstrüksyon Laboratuvarı’na verdiği destekle tarihin gün ışığına çıkarılmasına katkıda bulunuyor. Tarihler boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan İstanbul, Osmanlı ve Bizans dönemlerine ait binlerce tarihi eseri barındırıyor.

Ancak 2004’te başlayan Marmaray ulaşım projesinde, İstanbul’un bambaşka bir tarihi olduğu ortaya çıktı. Öyle ki İstanbul tarihiyle ilgili 6 bin yıllık kalıntılar, İstanbul’un kuruluş tarihini günümüzden 8 bin 500 yıl önceye götüren kalıntılar elde edildi.

Keşfedilen bu kalıntılar, sadece Bizans değil, İstanbul’un geçirdiği bütün tarihi dönemleri yansıtıyor. Yenikapı kazılarında MÖ 7000’den başlamak üzere İstanbul’un son 8 bin 500 yılı gün yüzüne çıkarılıyor.

THEODİSİOS LİMANI
Yenikapı’da 2004 yılında başlayan Marmaray kazıları kapsamında ilk olarak Theodosius (Langa) Limanı’na ait kalıntılar keşfedildi. Dönemin en büyük uluslararası ticaret merkezlerinden biri sayılan Theodisios Limanı, o zamanın Bizans İmparatoru olan I. Theodisios’un adını taşıyor.

Limanın en büyük özelliklerinden biri, Mısır’dan İstanbul bölgesi ve Avrupa’ya yapılan buğday ticaretiydi. Ancak bir süre sonra bu ticaretin etkisini yitirmesi ve doğal sebeplerden dolayı limanın kullanımının zorlaşması gibi sebeplerden de (fırtına gibi) demirli olan gemilerin bir kısmı batmış ve çürümeye terk edilmişti.

Terk edilen ve fırtınalara teslim olan gemilerin zamanla kullanılamaz hale geldiği düşünülüyor. Yenikapı kazılarında ortaya çıkarılan 37 batık geminin hangi tarihlerde kullanıldıklarıyla ilgiliyse çalışmalar hala devam ediyor. İlk verilere göre batıklar, MS 5-11 yüzyıllar arasına tarihlendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.