İstanbul için 3 milyar dolara ihtiyaç var

Sadece İstanbul'da denizin temizlenmesi için 3 milyar dolarlık yatırıma ihtiyaç var. Bunu yaparsak İstanbul'da denize rahatlıkla girebiliriz

1.02.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İstanbul için 3 milyar dolara ihtiyaç varTezcan Yaramancı, uzun yıllar Koç, Doğan ve THY'de üst düzey yöneticilik yaptı. Bir yıl önce de DenizTemiz Derneği'nin kısaltılmış ismiyle Turmepa'nın başkanı oldu. Şimdi en büyük amacı Turmepa'yı geniş kitleleri içine alacak şekilde büyük sivil toplum örgütüne dönüştürmek. Bunun için deniz temizliği konusunda Türkiye'de büyük bir kamuoyu seferberliği yaratmayı amaçlıyor. Yapı Kredi'nin sponsorluğunda başlatılan "Sınırsız Mavi Projesi" de bunlardan biri. Okullarda çocuklara deniz ve çevre bilinci anlatılıyor. Çevre dersinin okullarda zorunlu ders haline getirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yaptıklarını söyleyen Yaramancı, "Denizi temizlemenin en kolay yolu, kirletmemeyi öğretmektir" diyor ve ekliyor: "Çocukların deniz ve çevre konusunda bilinçlenmesi çok önemli. 'Denizler yaşasın' diye önce onları eğitiyoruz."
Yaramancı'nın eğitimden sonra üzerinde durduğu en önemli ikinci konu ise Marmara Denizi'ndeki ve Karadeniz'deki aşırı kirlilik. 2011'den itibaren Göcek gibi kirlenmekte olan denizlerden çok kirliliğin yoğun olduğu bölgelere odaklanacaklarını anlatan Yaramancı, bunu da denizi temizleyerek değil kamuoyu oluşturarak yapacaklarını söylüyor. "Daha geniş kitlelere temiz deniz bilincini yayarsak daha başarılı olacağımıza inanıyoruz" diyen Yaramancı'ya göre İstanbul'da denizin temizlenmesi için 3 milyar dolarlık atık su arıtma ve kanalizasyon yatırımının yapılması gerekiyor. Denizi kirletmeyen deterjanlar geliştirdiklerini ve bunun da satışına başladıklarını söyleyen Yaramancı, Turmepa'nın yeni projelerini şöyle anlattı:

EĞİTİM İLK SIRADA
Turmepa, 16 yıl önce Rahmi Koç'un önderliğinde bir grup deniz sever işadamının katkılarıyla kuruldu. O günden bugüne topluma deniz temizliğinin önemini ve bununla ilgili bilinci aşılamaya çalışıyoruz. Maalesef Türkiye'de deniz kirlenmesinin yol açacağı ekonomik ve ekolojik zararlar kolay algılanmıyor. Bunun topluma anlatılması lazım. 15 yıldan bu yana toplumu deniz temizliği konusunda bilgilendirecek projeler gerçekleştiriyoruz. Özellikle eğitime ağırlık verdik. Gelecek kuşakların bu bilince sahip olmasını sağlamak için Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte projeler yürütüyoruz. "Sınırsız Mavi" diye adlandırdığımız eğitim çalışmalarıyla okul çağındaki çocuklarda deniz temizliği bilincini yayıyoruz. Yapı Kredi'nin sponsorluğunu üslendiği çalışmada, müfredatı Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte hazırladık. Eğitimlerde denizlerle ilgili bilgiler veriyoruz. Deniz kirlenmesinin kaynaklarını, bunun yol açacağı zararları öğrencilere aktarıyoruz. Buradaki en büyük amacımız, yılda tek bir gün verilen bu eğitimin müfredata koyulmasını sağlamak.

NEDEN STRATEJİ DEĞİŞTİRİLDİ?
2011 yılından itibaren TURMEPA olarak Türkiye'de yeni bir dönem açıyoruz. Artık TURMEPA'nın aktiviteleri, kirlenmeyi kaynağında temizlemek üzere değişiyor. Bundan sonra kirlenmeyi temizlemek yerine kirlenmeyi önlemek üzere gerekli tedbirleri aldırmak için kamuoyu çalışması yapacağız.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz