İyi bir rapor nasıl olmalı?

Son dönemde giderek daha çok ilgi gören sürdürülebilirlik raporları, şirketler için birçok anlam ifade ediyor.

27.08.2014 16:36:060
Paylaş Tweet Paylaş
İyi bir rapor nasıl olmalı?


Raporlar, öncelikli konulara yönelik belirlenen hedeflere ulaşmak için şirketin geliştirdiği politikalar, uygulamaya aldığı proje ve programlarla, bunların sonucunda elde ettiği performansı düzenli olarak açıklamaya yarayan bir araçtır.”

NELERİ İÇERMELİ?
Peki iyi bir sürdürülebilirlik raporu neleri içermeli, hangi kriterleri taşımalı? Şeffaflık, bütünlük, anlaşılır olmak, bu niteliklerin başında geliyor. Systain Türkiye Yöneticisi Serpil Gürci, “iyi bir rapor, şirketin sürdürülebilirlik alanındaki performansının en geniş çerçevede değerlendirilmesini sağlayacak, belirlenmiş ve kurum için en yüksek önceliği olan materyal konuları içermelidir” diyor.

Konuya şirketler cephesinden bakan Arçelik Kurumsal iletişim Koordinatörü Melis Mutuş da uzmanlara katılıyor. “En önemli konu sürdürülebilirlik önceliklerini doğru ve kapsamlı bir şekilde içermesidir” diyen Mutuş, kendi şirketlerinin uygulamalarını şöyle anlatıyor:

“Bu alanlardaki tüm performansımızı şeffaf, kıyaslanabilir ve anlaşılabilir verilerle paydaşlarımızla sunmaya özen gösteriyoruz. Çünkü sürdürülebilirlik performansının, şeffaflık ve hesap verebilirlik kriterlerine dayandırılarak sunulması gerektiğini düşünüyoruz.

Raporumuzu GRI gibi uluslararası bir standarda uygun şekilde hazırlamak, rapora içerik sağlayacak bilginin toplanmasından, değerlendirilmesine ve konsolide bir şekilde rapor
içeriğine dahil edilmesine kadar olan süreçlerde ayrıntılı çalışmalar yapılmasını gerektiriyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.