İyi bir rapor nasıl olmalı?

Son dönemde giderek daha çok ilgi gören sürdürülebilirlik raporları, şirketler için birçok anlam ifade ediyor.

27.08.2014 16:36:060
Paylaş Tweet Paylaş
İyi bir rapor nasıl olmalı?


TÜRKİYE’DEKİ ŞİRKETLER1 NASIL HAZIRLIYOR?
BASF HER YIL YAYINLIYOR

BASF Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Başkanı ve BASF Türk CEO'su Volker Hammes, şunları söylüyor: "Her yıl yayınladığımız raporumuzda ekonomik, çevresel ve sosyal sorumluluk çalışmalarının yanı sıra kurum profili, rapor parametreleri, taahhütler ve yönetim yaklaşımı gibi konuların yer almasına özen gösteriyoruz.

Raporu hazırlarken sağlık, güvenlik ekonomik gelişmeler, bölgesel veriler, üretim, yönetici raporu, sürdürülebilirlik, inovasyon, fırsatlar ve riskler, yatırım ve işbirlikleri, müşteri ilişkileri, çalışanlara yönelik çalışmalar, sosyal sorumluluk, tedarik zinciri gibi pek çok konuya yer veriyoruz."

ÇİMSA'NIN YOL HARİTASI
Çimsa Genel Müdürü Mehmet Hacıkamiloğlu, şirket olarak sürdürülebilirlik raporlamasına büyük bir önem verdiklerini söylüyor ve ekliyor: "Raporlamamızı, GRI kurallarına göre yapıyoruz.

Raporlamamızda bütünlük, paydaşların kurumu değerleyebilecekleri kapsam ve yeterlikte bilgiye yer verilmesi, kıyaslama, doğruluk, güncellik, açıklık ve güvenilirliliğe özen gösteriyoruz. Dikkat ettiğimiz temel alanları cevabını aradığımız üç ana soru altında toplamak mümkün: Biz kimiz ve sürdürülebilirlik etkimiz nedir, Paydaşlarımız kimler ve beklentileri nelerdir, İyileştirme yapmamız gereken konularda performansımız nedir?"

TURKCELL'DE NASIL?
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül, uygulamalarını şöyle özetliyor: "Raporumuzu 2 yılda bir GRI ilkeleri paralelinde hazırlıyoruz. Turkcell'in 2012-2013 yıllarındaki ekonomik, sosyal ve çevresel faaliyetleri ve etkilerini kapsayan yeni raporumuz, bu yıl B uygulama seviyesinde tescillendi.

Öne çıkan başlıklar arasında; yüksek verimlilik ve tasarruf imkanıyla kurumsal müşterilerin hayatında fark yaratan M2M uygulamaları, fırsat eşitliği projeleri, geleceğin teknolojilerine ulaşmak için yürütülen AR-GE ve inovasyon çalışmaları bulunuyor."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.