Nanoteknoloji geleceği koruyor

Dördüncü sanayi devrimi olarak nitelendirilen nanoteknolojiyle ortaya çıkan bu ürünler, sadece hayatı kolaylaştırmıyor aynı zamanda çevre ve sürdürülebilirliğe de önemli katkı sağlıyor.

27.03.2014 21:57:090
Paylaş Tweet Paylaş
Nanoteknoloji geleceği koruyor

DUYARLI ÜRETİM
Tekstil ve hazır giyim sektöründe de nanoteknoloji oldukça yoğun şekilde kullanılıyor. Kiğılı, nanoteknoloji ile smokin üretiyor. Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem, “Nanoteknoloji kullanmamızın birçok avantajı var. Nanoteknoloji ile ürettiğimiz smokinler kırışmıyor, su geçirmiyor ve leke tutmuyor. Bu teknolojiyle üretilmiş ürünlerin çevreye de duyarlı olduğu gözle görülüyor” diyor.

Naksan Holding kuruluşu Atlas Halı da geçtiğimiz aylarda nanoteknoloji sayesinde kendi kendini temizleyen halı üretti. Atlas Halı Genel Müdürü Dr. Meriç Bebitoğlu, ürettikleri bu halıların güneşten, ışıktan aldığı enerjiyle kendi kendini temizleyerek uzun yıllar ilk günkü gibi kalabildiğini söylüyor.

Korteks, 2002’den bu yana nanoteknoloji alanında AR-GE faaliyetleri yürütüyor. Korteks Genel Müdürü Necat Altın, “UV koruma özellikli iplik geliştirdik. Ayrıca nanoteknoloji sayesinde mikron çaplarında olan iplikleri rahatlıkla üretebiliyoruz. Bu, daha sonraki tekstil bitim işlemlerinde su veya kimyasal kullanarak yapılan uygulamaları ortadan kaldırıyor. Çevreye daha duyarlı bir üretim tekniği oluyor” diye anlatıyor.

CAFER AKIN / NNT NANOTEKNOLOJİ AŞ. YÖNETİM KURULU BAŞKANI
NANOTEKNOLOJİNİN REKABET GÜCÜ
DENGE BOZULUYOR

Dünyadaki global pazarda pay sahibi olmanın yolu, nitelik-nicelik ve teknolojik argümanlara sahip olmaktan geçiyor. Bu nedenle tüm sektörlerdeki akredite markalar, alternatifsizliklerini nanoteknolojik ürünlerle sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.