Örnek olmak istiyoruz

Aksa Akrilik, Akkök Holding şirketlerinden biri. Kurulduğu günden bu yana çevresel performansını sürekli iyileştirmek için çalışan şirket, bu konudaki çalışmalarıyla sektörüne öncülük yapıyor. İirketin genel müdürü Cengiz Taş, “Hayata geçireceğimiz projelerle Türkiye için örnek teşkil etmeyi umuyoruz” diyor. Sürdürülebilirlik çalışmalarına yılda yaklaşık 2 milyon 800 bin dolar harcama yapan şirketin orta ve uzun vadeli hedefi ise global standartlardaki sürdürülebilirlik yönetim modeliyle değer yaratmaya devam etmek.

25.08.2015 16:07:500
Paylaş Tweet Paylaş
Örnek olmak istiyoruz
Aksa Akrilik, Türkiye’nin köklü sanayi gruplarından Akkök Holding’e bağlı. 1968 yılından bu yana Türkiye’nin akrilik elyaf ihtiyacını karşılıyor. Şirket, yıllar içinde yapılan yatırımlar ve yeniliklerle sadece Türkiye’nin değil dünyanın da en büyük akrilik elyaf üreticisi haline gelmiş durumda. Bu başarı öyküsünün ardında ise AR-GE, inovasyon ve sürdürülebilirlik stratejisi yatıyor. Bugün Aksa Akrilik’in 5 kıtada, 50’den fazla ülkede, 300’e yakın müşterisi olan bir dünya devi olduğunu belirten Aksa Akrilik Kimya Genel Müdürü Cengiz Taş, “Üretimdeki başarının yanı sıra uyguladığımız yönetim sistemleri, çevre uygulamaları ve sosyal sorumluluk projeleri de bizi öncü yapıyor. Her yıl yaklaşık 2 milyon 800 bin dolar harcama yapıyoruz” diye konuşuyor. Bu bilinçle yola devam edeceklerini ve sahip oldukları dünya liderliğini koruyacaklarını belirten Aksa Akrilik Kimya Sanayi Genel Müdürü Cengiz Taş, geleceğe dönük planlarını ve sürdürülebilirlik stratejilerini şöyle anlattı: 
* Aksa Akrilik’in çevre ve sürdürülebilirlik vizyonunun temelinde neler var? Bu stratejinizi kısaca özetler misiniz? 
* Şirketimiz, kurulduğu günden bu yana ana stratejileri arasında yer alan “sürdürülebilirlik” kavramı konusunda sektör için bir rol model oldu. “Çevreyle uyumlu çalışan üretici olma” prensibiyle yola çıkan Aksa Akrilik, çevre konusunda birçok alanda sektör için öncülük üstlendi. Yasal olarak zorunlu olmayan, gönüllülük esasına bağlı olarak hayata geçirilen sayısız uygulama ve denetim gerçekleştirdik. Şirketimiz, sürdürülebilirlik anlayışı ve operasyonel mükemmeliyet stratejisine paralel olarak yürüttüğü çalışmalarıyla bir yandan verimliliğini artırırken diğer yandan duyarlı üretim anlayışıyla çevreye ve tüm paydaşlarına olan sorumluluğunu da yerine getiriyor. 
* Yıllık bütçenizin ne kadarını sürdürülebilirlik ve çevre çalışmalarına ayırıyorsunuz? Bu bütçeyle neler yapılıyor? 
* Şirket olarak sürdürülebilirlik ve çevre konulu danışmanlık, eğitim, iyileştirme gibi çalışmalarımız için yılda yaklaşık 2 milyon 800 bin dolar harcama yapıyoruz. Bu bütçe içinde en fazla harcamayı, atık yönetimi, iyileştirme ve verimlilik çalışmalarımız için yaptığımızı söyleyebilirim. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz