PROJELERİMİZİ TABANA YAYIYORUZ

“İyi Tarım” projesiyle dikkat çeken Migros, perakende sektörüne öncülük yapıyor. Şirket “yeşil perakendeci” unvanıyla LEED Gold sertifikalı ilk mağazayı açtı. Son olarak da BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’ndeki ilk perakendeci oldu. Migros Genel Müdürü Özgür Tort, bu ilklerin süreceğini belirtiyor ve ekliyor: “Sürdürülebilirlik anlayışımızı iş yapış şekillerimize de yansıtmayı başarmış bir şirketiz. Toplumsal duyarlılık bilincinin gelişmesi için projelerimizi tabana yaymaya da devam edeceğiz.”

9.04.2015 12:21:140
Paylaş Tweet Paylaş
PROJELERİMİZİ TABANA YAYIYORUZ

*Bugüne kadar çevre ve sürdürülebilirlik konusunda hayata geçirdiğiniz en önemli proje hangisi? Nasıl kazanımlar oldu? 
*Odaklanılan toplumsal gelişim alanında kalıcı değişim ve yaratılan farkındalıkla tüm sosyal paydaşların da gönüllü katılımını yaygınlaştırmayı hedefleyen çevreci uygulamalarımız var. Pek çok proje yürüttük, yürütmeye de devam ediyoruz. Bu projelerin önemi ve kapsadığı alan kadar sürdürülebilir olması ve şirket değerlerini yansıtması da çok önemli. Bunu bir konu olarak değil, şirketin kültürünün bir parçası olarak ele alıyoruz. Örneğin çevreci uygulamalarımız arasında belki de en ön sıradaki ‘İyi Tarım Uygulamaları’. Bu çalışma, hem Türk tarımı hem perakende sektörü için çok önemli bir adım oldu. 60 yıldır kalite sistemleriyle güvenilir gıda ve ürünler sunmak için kendi denetim mekanizmalarından geçirdiği sağlıklı gıdaları müşterilerine sunan bir şirket olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ‘İyi Tarım’ uygulamaları kapsamında üreticilerle görüşerek yenilikçi uygulamaları ilk kez hayata geçirdik. Bu uygulamalarla Türk tüketicisinin en iyi tarım ürünlerini güvenle satın alarak tüketmeleri ve toplumsal çevrecilik bilinciyle hareket edilmesi için ülke çapında bir seferberlik başlattık. 221 kriterle yapılan kontrol sistemini Türkiye’de ilk kez uygulayan perakende şirketi olarak, sadece 5 yılda 4 bin 450 üreticinin dünya standartlarında güvenilir tarım yapmasını sağlayan ilk marka olduk. Bu projeyle hem gelecek nesillerin sağlıklı beslenmesi hem Türkiye’deki tarım arazilerinin çevreci uygulamalarla daha verimli ve üretken olmasını hedefliyoruz.
*Başka ne tür projeler hayata geçirdiniz?
*Yine bir diğer uygulamamız “Geri Dönüşüm Kiosk”ları ile mağazalarımızda bugüne kadar 8,2 milyon adet atığı geri dönüşüme kazandırdık. Migros olarak mağazalarımızda sıfır atık hedefiyle yola çıktığımız “Entegre Atık Yönetim Planı” sayesinde en ideal bertaraf metodunu uygulamaya geçirdik. Sürdürülebilir enerji kaynağı olarak elektrik ve ısı enerjisine dönüşebilen biyogaz ve kompost üretimi seçtik. Amacımız “sıfır atık hedefi “ ile mağazalarımızda operasyon esnasında çıkan her türlü atığın, atık depolama alanlarına gönderilmeyip sürdürülebilir çevre politikasıyla çeşitli enerji kaynaklarına dönüştürülmesi ve ekonomiye kazandırılması. Bu kapsamda İstanbul bölgedeki 113 mağazamızdan toplanan 20 bin 373 ton organik atıkla 2 milyon 37 bin 300 metreküp biyogaz elde edildi. Bu biyogaz miktarı 100 vat’lık bir ampulü 42 milyon 783 bin 300 saat çalıştırabilecek enerjiye eşdeğer. Bertaraf edilen toplam 214 ton kağıt atık sayesinde, 3 bin 640 adet yetişkin ağacın kesilmesi önlendi. Bunun yanı sıra belirli formatlarımızdaki “Elektronik Atık Toplama Projesi” kapsamında tüm elektrikli ve elektronik atıkları müşterilerimizden toplayarak, Çevre Bakanlığı’nca yetkilendirilmiş lisanslı şirketlerin geri dönüşüm tesislerine gönderiyoruz. Bu örnekleri artırmak mümkün. Örneğin çevre alanında yaptığımız bir diğer çalışma, Ege’de yanmış ve tahrip olmuş binlerce ağacın yerine Ege Orman Vakfı aracılığıyla Dikili, Torbalı, Şirince, Çeşme, Seferihisar ve Urla’ya 8 yılda 528 bin 450 fidanlık orman kazandırıldı. Ege Orman Vakfı’nın yetiştirdiği zeytinler raflara taşınarak geliri zarar görmüş ormanlık alanların tekrar hayata geçirilmesi için kullanılıyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.