Sosyal sorumluluk

BASF sağlık bakımı hizmetlerinin içine kendi çalışanlarının ailelerini de katmayı ihmal etmedi...

17.01.2017 15:39:170
Paylaş Tweet Paylaş
Sosyal sorumluluk
ŞİRKET YARDIMLARI
BASF 1865 yılında kurulduğunda işçilerin maaşları hayatta kalabilmelerine zar zor yetiyordu. Hastalıklar en önemli sorun haline gelmişti. Kamu sağlık hizmetleri henüz yoktu. Bu yüzden BASF açısından sosyal hizmetleri kendi isteğiyle gönüllü olarak sunmak çok büyük bir önem kazandı. Şirketin başlangıçta sunduğu temel hizmetlerin arasında sağlık bakımı ve güvenli çalışma koşullarının yanı sıra işçileri için kabul edilebilir yaşam koşulları sağlamak da vardı. Kısa bir sure sonra ise BASF’nin şirket bünyesi dışındaki taahhütlerine eğitim ve kültür de katılmıştı. Şimdiye kadar BASF kendi hizmetleriyle sosyal ihtiyaçlara cevap vermeye devam ediyor.

GÜVENLİ ÇALIŞMA KOŞULLARI
BASF kurulduktan sadece 1 yıl sonra Alman kimya endüstrisinde bir ilke imza atarak işe bir şirket doktoru aldı. İşçi sağlığı ve güvenliğinin temelleri erkenden atıldı. 1884 yılında BASF tarafından şirket sağlık sigortası sunulmaya başlandı ki o gün sağlananlar bugün kanunla zorunlu kılınanların bile çok ötesindeydi. İlk iş güvenliği önlemlerinin arasında makineler ve ekipmanlarla ilgili güvenlik cihazları vardı. 1929 yılında ilk iş güvenliği mühendisi işe alındığında, işçilerin kaza riskleri ve ayrıca teknik güvenlik hakkında eğitilmesi iş güvenliğinin artırılmasının temelini oluşturdu.

OTURMA ALANLARI
BASF büyük ölçekli işçi evleri inşaatıyla 1872 yılında kendine ait erken sosyal politikaların temeline önemli bir katkı sağladı. BASF’nin 1884 yılında ilk şirket içi kantinin kapılarını açması ise işçilerin fiziksel olarak kendilerini iyi hissetmelerine önem verildiğinin bir göstergesi. Toplum değiştikçe işçilerin ihtiyaçları da değişiyor ve bu yüzden günümüzde iş ve aile dengesi çok önemli. BASF 1986 yılında buna yönelik ilk eylemini başlatmıştı.

EĞİTSEL VE KÜLTÜREL FAALİYETLER
Çalışanlara geniş bir yelpazede eğitim fırsatları sunulmasının tarihi 1900’e yani işçiler için ilk kütüphanenin açıldığı yıla dayanıyor. BASF uluslararası öğrenciler için 1949 yılında ilk kez yaz kursları vermeye başladığında, eğitsel fırsatlar artık sadece BASF çalışanlarıyla sınırlı olmaktan çıktı. BASF erken yaşlarda bilime karşı merak uyandırmak için 1997 yılında ilk okul laboratuvarlarını kurdu. BASF’nin kültürel adanmışlığı 1921 yılında çalışanlarına verdiği ilk konserle sosyal yaşamdaki eğilimleri Ludwigshafen sınırlarının ötesinde belirlemesiyle başladı.

ACİL TIBBİ HİZMETLER
Hastalananların veya yaralananların taşınması için ilk özel ambulans 1935 yılında satın alındı. BASF 1955 yılında da modern bir acil tıbbi hizmetler merkezi kurdu. Bu resimde ambulansın içindeki yaralanmış bir çalışan gösteriliyor 

OKUL LABORATUVARLARI
BASF bugün 30 ülkede bilimsel eğitimi ve deney yapma keyfini destekleyen faaliyetlerde bulunuyor. “ReAçao” adlı program ile Brezilya’daki öğretmenlere kendi bilim derslerinin kalitesini artırmalarını sağlayacak fırsatlar sunuyor.

İTFAİYE BÖLÜMÜ
Acil bir durumda olay yerine çabucak ulaşılabilmesinin sağlanması için BASF 1913 yılında şirket içi bir itfaiye bölümü kurdu. Bu bölümün görevleri arasında kurtarma ve hayata döndürme, yangınları söndürme ve yangınlardan korunma var. Aşağıda tepesinde merdiveni olan ve motorla çalışan bir yangın hortumuna sahip 1930’dan kalma bir itfaiye arabası yer alıyor.

KORUYUCU GİYSİLER
BASF 1956 yılında koruyucu baretlerin kullanımını başlattı. Onları giymek zorunlu değildi ve çalışanlar baret kullanımını benimsemekte pek aceleci davranmadı. 1960’lardan kalma bu kartpostal iş yerlerinde koruyucu kasketler giyerek iş güvenliğinin nasıl artırılacağını, işin içine mizah katarak anlatıyor.

ANNELİK BAKIM MERKEZİ

BASF sağlık bakımı hizmetlerinin içine kendi çalışanlarının ailelerini de katmayı ihmal etmedi. 1894 yılında bir doğum servisi açtı ve 1920 yılında da bir annelik bakım merkezi kurdu. 1921 yılından kalma yukarıdaki fotoğraf bekleme odasının içini gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz