Sürdürülebilir tarım için dayanıklı hasat

BASF Bitki Bilimi serasında mısırların kalitesini test etmek için mantara dayanıklı mısır bitkileri yetiştiriliyor...

17.01.2017 13:09:510
Paylaş Tweet Paylaş
Sürdürülebilir tarım için dayanıklı hasat
Mısırın mantar kapmasına ve küflenmesine neden olan organizmalar çiftçilerin, mahsul yetiştiricilerinin ve araştırmacıların tüm enerjisini alıyor. BASF uzmanları biyoteknolojinin yardımıyla mısır ekinlerinin bağışıklık gücünü artırmaya çalışıyor. Kendilerine örnek aldıkları rol model ise doğanın kendisi…

Amerika Birleşik Devletleri'nin orta batısındaki Corn Belt (Mısır Kuşağı) göz alabildiğince uzanan mısır tarlalarıyla doludur. Hasat zamanından hemen önce sonsuzmuş gibi görünen kocaman bir koyu yeşil mısır denizi ufukta gökyüzüyle buluşur. Mahsul gelişiminin bu aşamasında çiftçiler genellikle mısır saplarındaki mantarların varlığından haberdar olmaz. Bu manzara çabucak şiddetle değişebilir. Gür yeşil mısır, kahverengimsi-gri bir renge dönüşür ve ölür. Çok sayıda bitki yere düşer. Bu cinayetin zanlıları ise hasat zamanından hemen önce tüm mısır tarlalarını mahvedebilen mantarlanmaya ve küflenmeye neden olan patojenlerdir.
Bu hastalıklar yüzünden çok değerli beslenme kaynakları heba oluyor. Hatta Amerika Birleşik Devletleri’nde yıllık kaybın 1 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. BASF Bitki Bilimi’nin bir araştırma projesi, bugün mısır tarlalarını bu gibi ziyanlara uğratan mantar hastalıklarına dayanıklı kılacak güçlerle donatmayı hedefliyor. BASF tarım endüstrisinde mantara karşı dayanıklılıkta çok uzun süredir güvenilir bir tecrübeye sahip nadir şirketlerden biri. Mantara dayanıklı soya fasulyesi tarlalarıyla ilgili mevcut bir araştırma projesi mısırı da kapsayacak şekilde genişletiliyor. BASF Bitki Bilimi’nin mantar dayanıklılığı projelerinde baş bilimci olan Dr. Holger Schultheiss, “Biz bitki biyoteknolojisinden faydalanarak gelecekte mısırları mantar kapmaya karşı kendilerini koruyabilmelerini sağlayacak mekanizmalarla donatmak istiyoruz” diyor.
Modern mısır türlerinin çoğunda küflenmeye ve çiçeklenmeye neden olan mantarlara karşı doğal yollardan üst seviyede bir dayanıklılık yoktur. Schultheiss, “Aksine diğer bitkiler, örneğin belirli ot cinsleri, evrim sürecinde bu patojenlere karşı karmaşık biyolojik bağışıklık sistemleri geliştiriyor” diyor. Schultheiss’in ekibi bunu mısırlara aktarmanın bir yolunu bulmak için bu doğal dayanıklılık mekanizmalarını araştırıyor. “Biz burada sıfırdan yepyeni bir şeyler icat etmiyoruz. Sadece doğadan öğrenmeye çalışıyoruz. Biz diğer bitkilerde mantar hastalığıyla savaşta işe yarayan biyolojik mekanizmaların aynılarını mısırda da kullanmak istiyoruz.” Bu bilim insanları halen araştırmalarının ilk aşamalarında. İleride çözümün ne olacağını kimse şimdiden söyleyemez.
Uzmanlar mahsullerin çeşitli mekanizmalar aracılığıyla mantar ve küfe karşı dayanıklı olabileceklerini zaten biliyor. Bir bitki enfeksiyon kaptığında mantar bitki hücrelerine toksin salgılar ve onu öldürür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz