SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE NE KADAR HARCANACAK?

Sürdürülebilirlik trendi şirketler cephesinde önemli bir farkındalık yarattı. Bu farkındalık, “yeşil” yatırımların da yıllar itibarıyla artmasını sağlıyor. Örneğin Vestel, çevreci ürün geliştirmeye ayırdığı kaynağı, 5 yıl öncesine göre 3 kat artırmış durumda. Koç Holding’in son 5 yılda bu alanda yaptığı yatırım miktarı 910 milyon TL’ye ulaştı. Zorlu Enerji ise 2014’teki 1 milyon 650 bin TL olan harcama miktarını bu yıl 1 milyon 900 bin TL’ye çıkarmayı hedefliyor. Özetle 2015 yatırım bütçelerinde yeşilin payı artmış durumda…

9.04.2015 14:49:470
Paylaş Tweet Paylaş
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE NE KADAR HARCANACAK?

SİNAN AK ZORLU ENERJİ GENEL MÜDÜRÜ
ÇOK YÖNLÜ PROJELER HAZIRLAYACAĞIZ
HARCAMALAR
Zorlu Enerji Grubu 2014 yılında yaklaşık 1 milyon 650 bin TL harcama yaptı. Oransal olarak bunun üçte biri, çevresel yatırımları oluştururken üçte ikisini toplumsal yatırımlar oluşturuyor. 2012 yılından itibaren bu alanda yapılan harcamalar, yaklaşık 5 milyon 5 yüz bin TL seviyesinde gerçekleşti. Yurtiçi ve yurtdışında 5 doğalgaz, 7 hidroelektrik, 2 jeotermal ve rüzgar santralinin oluşturduğu toplam 1.011 megavatlık kurulu güce sahibiz. 
ŞEFFAFLIK 2009 yılından bu yana izlemeye alınan karbon ayak izi konusunda düşük karbonlu ekonomiye geçişte karşı karşıya olunan risk ve fırsatları geleceğe yönelik stratejilere dönüştürmek üzere çalışmalar yürütüyoruz. Enerji sektöründe Türkiye’nin ilk CDP (Karbon Saydamlık Projesi) raporlaması yapan grubu olarak geçtiğimiz yıl dördüncü kez ödülün sahibi olduk. Zorlu Enerji, Karbon Saydamlık Liderliği Endeksi’nde yer alan şirketler arasında en yüksek puana sahip yüzde 10’luk gruptaki 5 şirketten biri olarak 2014’te de ödülün sahibi oldu. 
2015 HEDEFİ 2015 hedeflerimiz arasında, iklim değişikliğiyle mücadele için çok yönlü ve kapsamlı projeler hazırlayarak tüm iş süreçlerine entegre etme hedefinden yola çıkacağız. Doğalgaz santralleri dışındaki tesislerde de ISO 14064-1 2015 Sera Gazı Emisyon Doğrulama Standardı uygulamalarına başlamak ve su ayak izini ölçerek azaltmak için proje ve çalışmalar gerçekleştirmek var. 2015 yılı için çevre ve sürdürülebilirlik çalışmaları için ayrılan toplam bütçe yaklaşık 1 milyon 900 bin TL civarında.

NEDİM SEZER VESTEL BEYAZ EŞYA GENEL MÜDÜRÜ VE İCRA KURULU ÜYESİ
YILDA 50 MİLYON TL AYIRIYORUZ
KAT EDİLEN YOL
Çevreci ürün geliştirmeye yılda 50 milyon TL ayırıyoruz. Bugün çevreci ürün geliştirmeye ayırdığımız kaynağı 5 yıl öncesine kadar 3 kat artırmış durumdayız. Her ürünümüzü, doğaya duyduğumuz saygı ve sahip olduğumuz çevreci bilinçle tasarlıyoruz. Sürdürülebilirlik faaliyetlerimizin neticesinde tüketicilerimize sunduğumuz ürünlerimiz, 5 yıl öncesine göre yüzde 80 daha az, enerji ve yüzde 45 daha az su tüketiyor. Bu konuya ayırdığımız kaynağı daha önceki dönemlerde olduğu gibi her geçen yıl artıracağız.
YÜKSEK STANDARTLAR Yıkayıcı ürünler kategorisinde yürürlükte olan standartlarda en az enerji tüketen enerji sınıfı olan A+++ enerji sınıfından çamaşır makinelerimiz yüzde 70, bulaşık makinelerimiz yüzde 20, A enerji sınıfından fırınlarımız yüzde 50 daha az enerji harcıyor. Soğutucularımızda kullandığımız kimyasallar küresel ısınmaya yol açmayan nitelikte. Fabrikalarımız enerji verimliliği yüksek, doğal kaynak kullanımı minimuma indirgenmiş cihaz ve makinelerle donatıldı. 

BURAK SEVİLENGÜL TURKCELL GENEL MÜDÜR YARDIMCISI
NE KADAR TASARRUF SAĞLANDI?
NELER YAPILDI?
Turkcell’in 2014’te kendi şebekesinde çevre dostu sistemlere yaptığı yatırımın miktarı 25 milyon 800 bin TL’ye ulaştı. Türkiye’nin telekomünikasyon alanındaki en büyük AR-GE merkezlerinden birini oluşturduk. 2014’te ISO 50001 sertifikası almaya hak kazanan ilk GSM şirketi olduk. Çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim alanlarındaki başarılı politikalarımızla BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer aldık.
ÇEVRE DOSTU Turkcell ve Turkcell Superonline, altyapı ve iş süreçlerinde çevre dostu çözümleri kullanarak 2014’te, 111 milyon kilovat/saat ve Türkiye’nin enerji faturasında 30,7 milyon TL’lik tasarruf sağladı. Elektrik şebekesinin ulaşamadığı 26 noktaya kurduğumuz güneş panelleri ve rüzgar tribünleriyle çalışan iletişim üniteleri ve şebekede yapılan diğer tasarruf çalışmaları sayesinde bir yılda 87 milyon kilovat/saatlik enerji tasarrufu elde etti. Bu tasarrufla çevreye yaklaşık 52 bin 200 ton daha az karbondioksit salımı gerçekleştirildi. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz