Sürdürülebilirlik iş yapış biçimimiz

Abdi İbrahim İlaç CEO'su Süha Taşpolatoğlu, sürdürülebilirlik çalışmalarını proje olarak değil tüm kararlarını bu ilkeye göre verdikleri, çalışanlarını sürece dahil ettikleri bir iş yapış biçimi olarak gördüklerini söylüyor.

27.08.2014 15:49:530
Paylaş Tweet Paylaş
Sürdürülebilirlik iş yapış biçimimiz
Türkiye ilaç sektörünün lideri Abdi İbrahim, bugün sektörün yüzde 7'sini elinde tutuyor. Aynı zamanda sürdürülebilirlik konusunda yaptığı çalışmalarla da ön planda. Öyle ki geçtiğimiz yıl yayınladığı sürdürülebilirlik raporu, GRI (Küresel Raporlama Girişimi) tarafından en yüksek not olan A ile derecelendirildi.

Abdi İbrahim İlaç CEO'su Süha Taşpolatoğlu, sürdürülebilirlik çalışmalarını proje olarak değil tüm kararlarını bu ilkeye göre verdikleri bir iş yapış biçimi olarak gördüklerini söylüyor. Son 3 yılda toplam 2 bin 400'ün üzerindeki çalışana 158 saatlik sürdürülebilirlik eğitimi verdiklerini de sözlerine ekliyor.

Türkiye’nin akredite olmuş ilk AR-GE merkezini kuran ilaç devi Abdi İbrahim, her yıl cirosunun yüzde 5’ini AR-GE’ye ayırıyor. İnsana ve çevreye duyarlılık bilinciyle hareket eden şirket, 2010 yılında Küresel İlkeler Sözleşmesi Global Compact’a attığı imza ile tüm faaliyetlerini güvenilirlik, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkeleriyle yürütüyor.

Geçtiğimiz yıl ilk defa açıkladığı sürdürülebilirlik raporu, şirketlerin operasyonlarının çevresel etkilerini değerlendiren uluslararası bağımsız denetim inisiyatifi GRI (Küresel Raporlama Girişimi) tarafından en yüksek not olan A ile derecelendirildi.

Abdi İbrahim İlaç CEO'su Süha Taşpolatoğlu, sürdürülebilirlik çalışmalarını proje olarak değil tüm kararlarını bu ilkeye göre verdikleri, çalışanlarını sürece dahil ettikleri bir iş yapış biçimi olarak gördüklerini söylüyor. Son 3 yılda toplam 2 bin 400’ün üzerindeki çalışana 158 saatlik sürdürülebilirlik eğitimi verdiklerini, çalışanların önerileri üzerine hem çevresel etkileri azalttıklarını hem de enerji tasarrufu sağladıklarını anlatıyor.

Taşpolatoğlu, karbon ayak izini azaltmak için bölge ofislerini azalttıklarını, dijital toplantı yöntemine geçtiklerini ve kullandıkları araçları bu kriterle seçtiklerini söylüyor. “Üretimde enerji verimliliği yüksek malzemelerin kullanılmasıyla 3 bin konutun enerji ihtiyacına eşdeğer bir tasarruf sağladık” diyor. İşte Taşpolatoğlu ile sohbetimizden satırbaşları...

Abdi İbrahim’in çevre ve sürdürülebilirlik yaklaşımı nedir?

Bence sürdürülebilirlik artık günümüzde sadece bizim gibi ilaçla uğraşanların değil tüm sektörlerin önceliğinde olması gereken bir konu. Zaten yaptığımız işin özelliği nedeniyle bizim daha da dikkatli olmamız gerekli. Abdi İbrahim olarak ilk defa 2012 yılı verileri için 2013’te bir sürdürülebilirlik raporu yayınladık ve GRI endeksine göre de A ile derecelendirildik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.