Sürdürülebilirlik uzmanı

Abu Dhabi çölünde konumlanmış Masdar Şehri, dünyanın en sürdürülebilir şehirlerinden biri olmaya talip...

9.03.2017 15:42:110
Paylaş Tweet Paylaş
Sürdürülebilirlik uzmanı
Creating Chemistry: Masdar Şehri, çok hızlı büyüyor. Hedefiniz, gelecek on yıllar içinde neredeyse sıfır salımlı bir şehir olmak. Çalışmalarınızın bugüne kadar ne kadar başarılı olduğu hakkında bize kısa bir özet yapabilir misiniz?
Dr. Nawal Al-Hosany: Masdar’a entegre edilmiş bir birim olan Masdar Şehri, şu anda dünyanın en sürdürülebilir kentsel gelişimi olarak inşa ediliyor. Dünyanın dört bir tarafındaki şehirlere, ticari anlamda kendini ispatlamış bir rol modeli olması için düşük karbonlu ve düşük atıklı bir şehir olmasını sağlayacak birkaç önlem alınıyor. Masdar, aslında yenilenebilir enerji ve sürdürülebilirlik değer zincirinin tamamında çok yönlü bir yaklaşım benimsiyor. Masdar Şehri’nin inşasında geri kazanılmış betonların kullanılması gibi enerji etkini önlemlerin alınmasının yanı sıra global temiz teknoloji liderleriyle birlikte birkaç seviyede akıllı şebekeler de geliştiriyoruz.
Peki bu gibi sistemler, gerçekten enerji ve maliyet tasarrufuna yönelik bir fırsat sunuyor mu?
Altyapı hizmetleri şirketlerinden son kullanıcılara kadar enerji tüketiminin tamamını takip eden ve etkileyen tümleşik bir şebekeyle bunu başarabiliyorlar. Akıllı elektrikli ev aletleri, sayaçlar, sensörler, kontrol panelleri, bina yönetim sistemleri ve dağıtım yönetim sistemleri… Bunların hepsi, bu tümleşik ağın birer parçası. Örneğin Siemens’in Masdar Şehri’nde şu anda inşası süren Orta Doğu genel merkezi, ulaşılması en güç mimari ve enerji etkinliği şartnamelerine uyarak enerji tüketiminde potansiyel olarak uluslararası ASHRAE (Amerikan Isıtma, Soğutma ve İklimlendirme Mühendisleri Odası) standardı olan yüzde 45 oranında azalma sağlayacak ve su tüketimi yüzde 50 düşecek.
Masdar Şehri içindeki inşaatta iyi bir ilerleme kaydediliyor mu?
Evet, çok iyi gidiyor. Tamamlanan ilk binalar arasında Masdar Enstitüsü ile içinde bir banka, bir market ve restoranların olduğu indirimli perakende satış merkezi var. Bu şehirde, aynı zamanda süren çok sayıda pilot proje de bulunuyor. Mesela bunların bazılarında sürdürülebilir ulaşım destekleniyor ve içinde sürücüsüz elektrikli kişisel hızlı ulaşım sisteminin de olduğu elektrikli araçların verimliliği test ediliyor.
Bize Masdar Şehri’nin enerji gereksinimlerinden biraz daha bahsedebilir misiniz?
Masdar Şehri’nin talebinin tamamı, Orta Doğu’nun en büyük şebeke bağlantılı güneş enerjisi santrali olan 10 megavat gücündeki fotovoltaik güneş enerjisi santraliyle şehrin içindeki binaların çatılarına yerleştirilmiş fotovoltaik panellerle karşılanıyor. İhtiyaç fazlası enerji ise Abu Dhabi’nin ulusal şebekesine geri veriliyor. Masdar Şehri projesini başlatan şirket olan Masdar, hem yurt içinde hem de uluslararası planda başka büyük ölçekli ticari yenilenebilir enerji projeleri de geliştiriyor. Bu şirket Abu Dhabi’de 2012 sonu itibarıyla tamamlanması planlanan ve dünyanın en büyük konsantre güneş enerjisi (CSP) santrallerinden biri olan 100 megavat gücündeki Shams One tesisini kuruyor. Bu tesis faaliyete geçtiğinde, yılda yaklaşık 175 bin metrik ton hacminde CO2 tasarrufu sağlayacak ki bu rakam 1,5 milyon ağaç dikilmesine ya da şehirdeki yollardan 15 bin otomobilin çekilmesine eş değer. Masdar, uluslararası planda ilk ticari projesini Gemasolar adıyla Güney İspanya’daki 19,9 megavatlık CSP tesisleriyle gerçekleştirdi ve bu proje, dünyada 24 saat elektrik üretilebilen ilk güneş enerjisi santraliydi. Masdar, şu sıralar İspanyol geliştirme ve teknoloji grubu SENER ile birlikte 50 megavat gücünde Valle 1 ve 2 adında ikiz CSP tesislerini kurmakla meşgul. Masdar güneş enerjisi projelerinin yanı sıra DONG Energy ve E.O.N ortaklığında London Array adında dünyanın en büyük açık deniz rüzgar çiftliklerinden birini de yapıyor. Ayrıca Seyşeller, Tonga ve Afganistan gibi gelişmekte olan ülkelerde de çok sayıda yenilenebilir enerji projesine de öncülük ediyor.
Güneş enerjisi hikayenin sadece bir kısmı. Masdar Şehri’ndeki diğer alternatif enerji kavramlarından ne haber?
Masdar, sadece yenilenebilir enerji projeleri geliştirmiyor. Aslında yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir teknolojiler endüstrisi yelpazesinin tamamında faaliyet gösteren ticari bir kuruluş. Sizin de bildiğiniz gibi en sürdürülebilir seçenek, her bir ülkenin kaynaklarına ve bunların ne kadar bol olduğuna bağlıdır. Masdar Şehri örneğini ele alalım: Burada 10 megavat gücünde bir güneş enerjisi santrali kurarak ve binaların çatılarına fotovoltaik paneller yerleştirerek elimizde fazlasıyla bulunan güneş enerjisinden istifade ettik. Ayrıca mümkün olduğunca az atığı ve CO2 salımı olan bir kentsel geliştirme yaklaşımını da benimsemiş durumdayız. Temiz teknolojiler kümesi, sürdürülebilir kentsel planlama, tasarım ve inşaatın yanı sıra şehir sakinlerinin etkin enerji kullanımı hakkında eğitilmesi konusunda da en mükemmel uygulamaların öncülüğünü yaparak Abu Dhabi’nin sürdürülebilir bir geleceğe olan adanmışlığını şekillendiriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz