Tetrapak'ın büyük hedefi

Ambalajda Türkiye'nin önemli şirketlerinden biri olan Tetra Pak, çevreci ürün ve çalışmalarıyla dikkat çekiyor.

1.08.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tetrapak'ın büyük hedefiGeçtiğimiz yıl ambalaj malzemelerinin 51 bin tonunun 28 bin tonunu geri toplayan şirket, yüzde 56 oranında geri dönüşüm sağlamış oldu. Tetra Pak Türkiye Çevre Müdürü Ferid Ekmekçioğlu, "Hedefimiz bu oranı, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın ambalajlar için tespit ettiği en yüksek oran olan yüzde 60'a 2020 yılından önce ulaştırmak" diyor.Gıda işleme ve ambalajlama çözümleri şirketi Tetra Pak, çevre konusuna hassas bir yaklaşım sergiliyor. Küresel ısınmayı azaltmak için geri dönüşüm konusuna özel önem veriyor. Türkiye'de Tetra Pak, 2010 yılında yüzde 56 oranında geri dönüşüm sağladı. Ambalaj malzemelerinin 51 bin tonunun 28 bin tonu geri toplandı. Şirketin bu performansıyla Ortadoğu bölgesinde önemli bir yer edindiğini belirten şirketin çevre müdürü Ferid Ekmekçioğlu, "Tüm bu bölgenin geri dönüşüm miktarının yüzde 60'ı Türkiye'de oluşuyor. Bunun nedeni, genel olarak geri dönüşüm sanayinin Türkiye'de daha ileri düzeyde olmasının yanında Tetra Pak özelinde de Türkiye'de kullanılmış karton kutuların geri dönüşümünde çok önemli bir yol kat edilmiş olmasıdır" diyor. Tetra Pak Türkiye'nin, bu konudaki gelişiminden bölgedeki diğer ülke şirketlerini de yararlandırmak için bir "karton geri dönüşüm merkezi" olarak belirlendiğini söyleyen Ekmekçioğlu, buna yönelik yatırımlar yapılmaya başlandığını açıklıyor. "Böylece Tetra Pak Türkiye, bölgemizde karton kutu geri dönüşümü konusunda bir teknoloji ve eğitim merkezi haline gelecek" diye konuşuyor. Global düzeyde geri dönüşüm oranını 2 katına çıkarmak için de çalışmalarını sürdüren şirket, bu hedef doğrultusunda 2020 yılında yaklaşık 100 milyar kullanılmış içecek kartonunun geri dönüştürülmesini hedefliyor. Tetra Pak Ortadoğu Bölgesi Geri Dönüşüm Teknik Yöneticisi ve Tetra Pak Türkiye Çevre Müdürü Ferid Ekmekçioğlu, daha yeşil bir şirket olmak için neler yaptıklarını, geri dönüşüm konusunda nasıl bir yol aldıklarını şöyle anlattı:

Tetra Pak'ın çevreci ürün portföyünden bahseder misiniz?
-
Tetra Pak olarak dünyanın lider gıda işleme ve ambalajlama çözümleri sunan şirketiyiz. Karton ambalajlarımızda kullandığımız en ufak kağıt parçası bile bizim için çok önemli. "Tetra Pak iyi olanı korur" sloganımıza paralel olarak kaynaktan başlayarak geri dönüştürülmesine kadar her süreci takip ediyoruz. Kullandığımız kağıdın FSC (Orman Koruma Konseyi) sertifikalı kaynaklardan geldiğine emin oluyoruz. Geri dönüşüm de bizim için aynı derecede önemli. Sadece kirliliğin önlenmesi amacıyla değil, aynı zamanda hem hammadde kullanımını hem küresel ısınmayı azaltmak için geri dönüşüm konusuna çok büyük önem veriyoruz. Tetra Pak, 2010'da yüzde 56 oranında geri dönüşüm sağladı. Ambalaj malzemelerinin 51 bin tonunun 28 bin tonu geri toplandı. Yani 50 tane Airbus uçak büyüklüğünde malzeme toplandı. Yenilenebilir içeriği artırmak için Ar-Ge çalışmaları devam ediyor, bu ürünlerin 2014'de piyasaya sunulması planlanıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.