Türkiye'de üretip dünyaya satıyoruz

Novartis Onkoloji Genel Müdürü Pınar Üstündağ, sorularımızı şöyle yanıtladı...

25.05.2017 12:49:590
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye'de üretip dünyaya satıyoruz
Novartis Türkiye, ilaç sektörünün önemli oyuncularından biri. 2016’da 149,8 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren şirket, bazı ürünleri sadece dış pazarlara yönelik olarak Türkiye’de üretiyor. Novartis Onkoloji Genel Müdürü Pınar Üstündağ, “Türkiye’de üretilen ürünleri dünyaya satarak ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz” diyor.

İlaç sektöründe bir süredir yerelleşme rüzgarı esiyor. Novartis Onkoloji Genel Müdürü Pınar Üstündağ, endüstri olarak yerelleşme fırsatı iyi değerlendirilerek istihdam ve teknoloji transferi gerçekleştirmeye odaklanmak gerektiğini söylüyor. Novartis’in de tüm alanlarda Türkiye’ye yatırım yapmaya ve istihdam yaratmaya önem verdiğine dikkat çekiyor. Novartis, Türkiye’de 4 farklı üretim tesisinde bugüne kadar 248 milyon doları aşan yatırım yaptı. Bazı ürünleri sadece ihracat amaçlı üreten şirket, 2016’da 149,8 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Son 10 yılda gerçekleştirilen ihracat ise 1,2 milyar dolar seviyesinde. Pınar Üstündağ, “Türkiye’de ürettiğimiz ürünlerin, dünyadaki farklı ülkelere satışını gerçekleştirerek ülke ekonomisine de katkı sağlamak üzere çalışıyoruz” diyor. Novartis Onkoloji Genel Müdürü Pınar Üstündağ, sorularımızı şöyle yanıtladı:
Novartis Onkoloji’nin iş modeli hangi esaslara dayanıyor?
Dünyanın artan ve yaşlanan nüfusuna ve sürekli gelişen sağlık ihtiyaçlarına cevap vermek için faaliyetlerini sürdüren Novartis’te, hedefe yönelik stratejimiz ve köklü kurumsal kültürümüzle paydaşlarımız için değer yaratmak amacıyla çalışıyoruz. Son 10 yıllık sürece bakarsak Novartis olarak dünya çapında hastaların tıbbi ihtiyaçlarını karşılayan ve mevcut uygulamaları değiştiren 8 yeni ilaç geliştirdik. Ürettiğimiz tedavilerle dünyanın dört bir yanında 5 milyonun üzerinde hastaya temas ettik ve etmeye de devam ediyoruz. Hedefimiz, bilime dayalı yenilikler yoluyla hastalar için daha iyi tedavi sonuçları sağlamak, nihai amacımız ise elbette insan sağlığına dair katma değer yaratan sonuçlara ulaşmak.
Türkiye’de onkoloji alanında üretim faaliyetiniz var mı?
Novartis olarak, tüm faaliyetlerimizi yenilikçi ilaçlar geliştirmek ve sunmak yolunda sürdürüyoruz. İçinde bulunduğumuz dönemde sektörümüzde yerelleşmeyle ilgili olarak yeni bir yöne doğru gidiyoruz. Endüstri olarak görevimiz, bu fırsatı iyi değerlendirerek bu alanda istihdam ve teknoloji transferi gerçekleştirmeye odaklanmak olacaktır. Novartis Türkiye olarak faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda ülkemize yatırım yapmaya, bu yatırımları hem insan sağlığına katkı sağlayacak alanlarda yoğunlaştırmaya hem de istihdam yaratarak geliştirmeye büyük önem veriyoruz. Ülkemizde 4 farklı üretim tesisimize bugüne kadar yaptığımız yatırım miktarımız 248 milyon doları aşıyor. Bazı ürünlerimiz sadece ihracat amaçlı üretiliyor. Türkiye’nin en fazla ilaç ihracatı yapan grubu olarak 2016’da 149,8 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Son 10 yılda gerçekleştirdiğimiz ihracat ise 1,2 milyar dolar seviyesinde. Bu faaliyet planı kapsamında, onkoloji alanındaki ürünlerimizin lokal olarak üretilmeleriyle ilgili planımızı Sağlık Bakanlığı ile paylaştık. Özellikle üzerinde durmak isterim ki Novartis Türkiye olarak 4 farklı üretim tesisimizle, lokal üretim alanında mevcut kaynaklarımızla güçlü oyuncuların başında geliyoruz. Bu kaynağımızı en etkin şekilde kullanarak onkoloji alanındaki inovatif ürünlerimizin lansmandan itibaren Türkiye’de üretilerek pazara verilmeleri için de çalışmalarımız devam ediyor.
Türkiye pazarında gelişim fırsatlarını hangi alanlarda görüyorsunuz?
Global ilaç pazarında yılda yüzde 4-7 civarında büyüme beklenen 2016-2020 yılları arasında, Türk ilaç sektörü yüzde 13-16’lık büyüme oranıyla dünyada en hızlı büyüyen pazar olarak dikkati çekiyor. Onkoloji, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önceliklendirilmiş alanlardan birisi olarak belirlenmiş durumda. Yeni tedavi yöntemleri ve hastalıklarla ilgili farkındalığın ve bilincin artmasının gelişim fırsatlarını da beraberinde getirdiğini düşünüyorum. Bu doğrultuda ülkemizde de kanser bilimi ve teknolojileri alanında devletin gelişim hedefi bulunuyor. Bu girişimlerin sistematik olarak değerlendirilmesi, devlet-endüstri-üniversite kapsamında stratejik ortaklıklar gerçekleştirilmesinin önünün açılması için devletimizin TÜSEB (Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı) ile önemli bir adım attığını görmek hepimiz için son derece sevindirici bir gelişme olarak ön plana çıkıyor. Onkoloji alanında halk sağlığına katkı sağlayacak birçok yeni projenin TÜSEB ile iş birliği yoluyla hayata geçeceği ve özellikle kanserde erken teşhis konusunda daha da etkin şekilde yol alacağımız bir döneme girmiş bulunuyoruz.

“TÜRKİYE’NİN KÜRESEL MERKEZ OLMASINI DESTEKLİYORUZ”
KLİNİK ARAŞTIRMALAR

Novartis Onkoloji olarak 2016 yılında halihazırda 86 milyon TL’lik Ar-Ge yatırımımız bulunuyor. Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği’nin (AİFD) 2014 yılında yaptığı çalışmaya göre Novartis Onkoloji sektördeki klinik araştırma yatırımlarının yüzde 8’i gibi çok ciddi bir oranı bünyesinde bulunduruyor. Ar-Ge alanındaki katkılarımız bize gerçekten gurur veriyor, ancak her gün daha fazla gelişim ve katma değer ihtiyacı olduğunun da bilincindeyiz. ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Endüstri olarak sorumluluğumuzu, bu alanda hedeflenen iyileştirmeler için partner olmak, istihdama, ülke ekonomisine ve Ar-Ge kapasitesine yapılacak katkılarla Türkiye’nin bu alanda küresel bir merkez haline getirilmesine destekte bulunmak olarak değerlendiriyoruz. Bu sorumluluğun bilinciyle yerel üretim projelerimiz kapsamında, yerel Ar-Ge yatırım proje fizibiliteleri üzerinde de çalışmaktayız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz