Yeşil enerji girişimcisi

Akpınar'ın hedefi ortada vadede 325 milyon Euro'luk yatırımla 250 bin megavatlık kapasiteye ulaşmak

1.05.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil enerji girişimcisi

Muzaffer Akpınar, 5 yıldır yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet gösteriyor. Turkcell'in genel müdürlüğünden ayrıldıktan sonra rüzgar enerjisi üretmek için Dost Enerji'yi kuran Akpınar, her ne kadar pazarın bekledikleri kadar hızlı büyümediğini belirtse de bugün geldiği noktadan memnun. Bin 300 megavatlık pazarda yaklaşık 57,5 megavatlık bir kapasiteye sahip olduklarını ifade eden Akpınar, "Biz kendimizi pazara biraz daha geç girmiş, ikinci jenerasyon oyuncuları içinde bir değer oyuncusu olarak görüyoruz. Hacim oyuncusu değiliz " diyor. Kurulduğu günden itibaren yaklaşık 90 milyon Euro'luk yatırım gerçekleştiren Dost Enerji, hedefi olan 250 bin megavatlık kapasiteye ulaştığında toplam 325 milyon Euro'luk yatırım yapmayı planlıyor. Enerji sektörünün yeni oluşmakta ve hızla gelişmekte olan bir pazar olduğunun altını çizen Akpınar, enerjideki portföyünü çeşitlendirmek niyetinde değil. Tamamen rüzgara odaklanmakta kararlı görünen Akpınar, "Biz hidro elektrik düşünmüyoruz. Çünkü hidro yapmak için inşaatçı kompetansına ihtiyacımız var. Rüzgarda kendimizi yeterli ve yetkin görüyoruz, bu alanda devam etmek istiyoruz" diyor.  Muzaffer Akpınar, rüzgar enerjisine yatırım yapma kararını, enerjideki büyüme planlarını ve sektörün gelişim performansın anlattı:

Geleceğe yatırım açısından plan yaptınız. Yatırım sürecinden bahseder misiniz?

Aslında tamamen bir gözlem ve tesadüfler neticesinde bu sektöre girdik. Ben çok spor yaparım, dalış ve sörf yaptığım yerler de tesadüfen yap-işlet-devret modeli ile 1998 yılında hayata geçirilen Alaçatı ve Bozcaada'daki iki santralin çok yakınında. O tesislere bakıp neden Türkiye'nin diğer yerlerinde rüzgar santralleri yok diye düşünüyordum. 2006'da Turkcell'den ayrıldıktan sonra bu sektöre daha fazla bakma ve inceleme fırsatım oldu. Kısa zamanda Murat Vargı ve Ruhi Doğusoy ile 2006 Aralık ayında Dost Enerji'yi kurduk. İnnores şirketini bir lisans şirketi olarak satın aldık. Mart 2007'de yatırımlarımıza başladık.

Peki neden sadece rüzgar enerjisi?
Biz hidro elektrik düşünmüyoruz. Çünkü, hidro yapmak için inşaatçı kompetansına ihtiyacımız var. Son zamanlarda yaşanan çevre ile ilgili sorunlar da bizi o çevreden uzak tutuyor. Biz rüzgarı kendimize daha uygun buluyoruz. Rüzgarda kendimizi yeterli ve yetkin görüyoruz, bu alanda devam etmek istiyoruz.

Türkiye, rüzgar enerjisi açısından nasıl bir potansiyele sahip?
Türkiye, yenilenebilir enerjide çok özel bir konumda. Jeotermalde Avrupa'da bir numarayız. Güneşte İspanya'dan sonra en iyi ikinci, rüzgarda da İngiltere'den sonra en iyi ikinci potansiyele sahibiz. Türkiye'nin 2020'li yıllarda, 15 bin megavata kadar çıkabilecek bir rüzgar enerjisi kapasitesine sahip olduğunu görüyoruz. Bu da bugünkü fiyatlarla doğru orantılı. Eğer fiyatlar yukarıya çıkarsa daha düşük rüzgar verimliliğindeki sahaların da yatırıma dönüşebileceğini düşünüyoruz.

Siz pazardaki konumunuz nedir?
Pazarda bugün bin 300 megavat yatırım var. Bin 300 megavatın yaklaşık 57,5 megavatı şu anda Dost Enerji çatısı altında çalışıyor. İki tane tevzi yatırımımız var. Birincisi İnnoreks 42,5 megavat, Kores yatırımımız 15 megavatlık kapasiteye sahip. Muhtemelen eylül-ekim aylarında bitecek olan İnnores'e bir 15 megavat daha ek yatırım yapacağız. Kores'te de 2,5 megavatlık yatırımımız olacak. Dolayısıyla bu iki saha yıl sonu itibariyle 75 megavat olacak

Pazarda toplam kaç oyuncu var?
Sektör öncülerinden birinci jenorasyon, 3-4 oyuncu var. Biz kendimizi pazara biraz daha geç girmiş, ikinci jenerasyon oyuncuları içinde bir 'değer oyuncusu" olarak görüyoruz. Hacim oyuncusu değiliz. Dost Enerji'yi kurarken kendimize 5 yıllık vadede 250 megavatlık hedef koymuştuk. Türkiye'nin de 5 yılda 5 bin megavatı bulacağını tahmin etmiştik. Şu anda Türkiye'nin 4 yılı doldu ve henüz bin 300 megavata gelindi. Dolayısıyla sistem biraz yavaş ilerliyor. O yüzden biz orta vadeli hedefimizde biraz gecikmeye uğrayacağız. Ama zaman içinde hedefi tutturacağımızı düşünüyorum. Bunu tuttururken çok seçiciyiz, kıymetli sahalara yatırım yapmak istiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz