Yeşil hedeflere "4E" ile ulaşacak

Yıllık bütçesi 2 milyar TL’yi aşan İETT’nin genel müdürü Hayri Baraçlı ile çevre ve sürdürülebilirlik konusunda yürütülen çalışmaları ve yeşil İETT’nin hedeflerini konuştuk...

27.03.2014 22:01:280
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil hedeflere "4E" ile ulaşacak

İETT’nin karbon emisyonunu azaltmak amacıyla neler yapılıyor?
Filoların yenilenmesinin, çevreci motorlara geçişin yanı sıra kilometrelerin optimizasyonu üzerine çalışmalarımız var. Hatlarda boşta gezen otobüs sayısını en aza indirmek önemli. Durak-hat optimizasyonunu doğru biçimde yaparak karbon emisyonlarını azaltmaya çalışıyoruz.

Bir hesap yaptık. Bir otobüsün bir durakta durma ve kalkma maliyeti 35 kuruş. O yüzden duraklar arası mesafenin de hesabını yapıyoruz. Bazı durakların birleştirilmesi, bazı durakların da ilave edilmesiyle bu verimlilik daha iyi bir noktaya gelecek. Araçlarda kullanılan lastik hava basınçları da mevsime göre akaryakıt tüketimini doğrudan etkiliyor. Bu ay itibarıyla tamamlanan 1.705 araçlık alımdan sonra hedefimiz, filomuzdaki karbon emisyonunu önceye göre 4 ila 7 kat arasında azaltmak.

Filoya elektrikli otobüsler de katılacak mı?
Çevre konusundaki en önemli hedeflerimizden biri de hibrid ve elektrikli otobüsler. Gidiş-geliş 10 kilometre olan kısa hatlarda, elektrikli otobüslerle ilgili çalışmalarımız var. Fizibilite aşamasındayız.

Bu araçların hem troleybüs şeklinde olanları hem şarj edilebilir özellikleri bulunuyor. Kısa hatlarda ve tarihi yarımadada kullanmayı planlıyoruz. Fiyat araştırmalarımız devam ediyor. 2014 yılında karar vereceğiz ve yeni yılda filomuza hibrid ve elektrikli araçlar da dahil olacak.

Atık yönetiminde neler yapıyorsunuz?
Kurum olarak ciddi miktarda atığımız da oluyor. O nedenle atık yönetimi de çok kritik. Bu konuya kamu kurumu olarak değil, özel sektör şirketi gibi bakıyoruz. Kullandığımız suyu geri kazanarak tekrar kullanıyoruz. Lastikler, kullanılan yedek parçalar ve hurdalar da geri kazanıma dönüştürülüyor. 2013 için hedeflediğimiz tasarruf miktarları vardı. Çevre konusundaki hedeflerimizin yüzde 90’ına ulaştığımızı söyleyebilirim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz