Yeşil şirket olma kriterleri

Yeşil marka olmak için pek çok kriteri yerine getirmek gerekli. Ancak uzmanlara göre 7 ana kriteri şirket içinde içselleştirmek çevreye duyarlı şirket olmak konusunda iyi bir başlangıç.

27.08.2014 14:59:500
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil şirket olma kriterleri
Son dönemde işletme yönetim dünyasında oyunun kuralı değişti. Artık şirketlerin rekabette bir adım öne geçmek için sürdürülebilirlik çalışmalarına önem vermesi gerekiyor. "Yeşil şirket" olarak anılmak onlara ve ekosistemlerine büyük avantaj sağlıyor.

En önemlisi bu tanımlamaya sahip olmak, marka algısını yukarı çekerken, şirketlerin uzun dönemde ayakta kalmasının en büyük sırrı olarak görülüyor. Artık şirket ve markaların çevrelerine ve topluma etkilerini önemseyen bir tüketici kitlesi var. Bu kitleye ulaşmak için yeşil marka olmak gerekiyor. Peki bir marka nasıl yeşil olur?

Yeşil marka olmak için pek çok kriteri yerine getirmek gerekli. Ancak uzmanlara göre 7 ana kriteri şirket içinde içselleştirmek çevreye duyarlı şirket olmak konusunda iyi bir başlangıç. Bu 7 kriterin başında sürdürülebilirliğin liderler düzeyinde ele alınması ve sürdürülebilirlik takımlarıyla faaliyetleri yürütmek var.

Ürün ve üretim sürecinin sürdürülebilir olması, tedarikçilerin çevreci prensiplerle hareket etmesi de diğer kriterler arasında yer alıyor. “Yeşil marka” olmanın kriterlerini yerine getirenler öncelikle itibar ve güven kazanıyor. Rekabette kolayca rakiplerinden farklılaşabiliyorlar. Üstelik tüketiciler, yeşil markaları farklı algılıyor.

Bu tür markalara duydukları sadakat oranı daha yüksek oluyor. Yeşil olmak çalışanların en çok çalışmak istedikleri şirket olmakta da etkili. Green Business olarak markaların yeşil olmasını sağlayan 7 kriteri mercek altına aldık.

1- LİDERLER YÖNETMELİ
Yeşil şirket olmanın ilk kriteri, sürdürülebilirlik faaliyetlerinin şirketin lideri tarafından yürütülüyor olması... Bunun dışında şirket içinde sadece bu konuda çalışan bir ekip oluşturulması da önerilen yöntemler arasında. Bu konuda Türkiye’de başarılı pek çok şirket var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.