Yeşil tedarikçi dönemi

Söz konusu sürdürülebilirlik olduğunda şirketler sorumluluğun sadece kendi iş süreçlerinde bitmediğini düşünüyor. Bu nedenle tedarikçilerinin iş yapış tarzını mercek altına alan şirketlerin sayısı artıyor.

26.05.2014 22:54:030
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil tedarikçi dönemi

Sürdürülebilir orman yönetimini esas alan bir program olan ve dünya genelinde önemli bir yeri olan FSC sertifikasına sahip kağıt mendiller, Türkiye’de ilk kez Kipa’da satışa sunuluyor.

Tüm dünyada doğal ormanların korunması yönünde çalışmalarını devam ettiren FSC’nin standartları kapsamında, üretimden satışa kadar bütün süreçlerin değerlendirilmesiyle verilen sertifika, ormanların korunmasına yapılan katkının yanı sıra yerel üreticilerin ve çalışanların haklarının korunmasını da simgeliyor.

MİSYONA UYGUN TEDARİKÇİ
İlaç sektörünün güçlü oyuncularından GSK, dünya genelinde 73 ülkede 6 bine yakın tedarikçiyle çalışıyor. Tedarikçilerini seçerken kurumsal sosyal sorumluluk misyonlarına uygun olmasına özen gösteriyor.

Bu misyonların başında karbon salımı ve kaynak tüketimini düşürmenin geldiğini belirten GSK Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü Tuğba Çamlı Cantürk, “Ana misyonumuzu, insanların daha aktif bir hayat sürmelerini, kendilerini daha iyi hissetmelerini, daha uzun yaşamalarını sağlamak ve insan yaşamının kalitesini yükseltmek olarak belirledik.

Bu anlamda tedarikçilerimizle işbirliği yaparken GSK’nın misyonuna uygun olarak çalışmalarına dikkat ediyoruz. Hayata geçirdiğimiz Yeşil Kimya Performans Birimi ile birlikte, hayatımızda yer alan zehirli kimyasalların, daha az etkili alternatiflerinin kullanılmasına yönelik çalışmalar yapıyoruz” diyor.

GSK’nın bu çalışma yöntemi sonuçlarını da veriyor. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu’na göre 2010’dan bu yana yapılan çalışmalarla enerji kullanımından kaynaklanan karbon salımını yüzde 15 oranında azaltan şirket, operasyonlarındaki su tüketimini yüzde 14, atıklarını da yüzde 9 düşürdü.

Cantürk, uzun vadeli olarak 2050 yılında karbon salımını sıfırlamayı hedeflediklerini söylüyor. “Bunu gerçekleştirmek için ürünlerimizle ilgili hammaddeden, üretime ve hatta atıklara kadar olan tüm süreci detaylı şekilde gözden geçiriyoruz” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz