"Mobil pazarın 2 katı büyüdük"

Orkun Oğuz, yeni hizmetleri API’yi ve dijital teknoloji yatırımlarını anlattı...

28.07.2016 13:42:140
Paylaş Tweet Paylaş
"Mobil pazarın 2 katı büyüdük"
* API hizmetiniz kullanıcılara ne gibi avantajlar sağlayacak? 
 Yaptığımız yatırımlarla en yeni teknolojileri kullanarak geleceğin bankacılık anlayışını bugüne taşıyoruz. Akbank API altyapısını dijital uygulama programcılarının kullanımına açarken öncelikle onlara, istedikleri yerden ve zamanda ulaşabilecekleri en yeni donanım ve yazılıma sahip gelişmiş bir laboratuvar sunmuş oldu. Biz de uzman ekibimizi büyük ölçüde genişletme olanağını bulduk. Bu yeni adımla müşterilerimize en iyi ve yeni uygulamaları, en hızlı biçimde ulaştırmaya devam edeceğiz.
* Bu hizmetten kimler yararlanabiliyor?
 API altyapısı hizmetimizden siteye kayıt olan herkes herhangi bir sınırlama olmadan yararlanabiliyor. API altyapımızı kullanmak isteyen tüm programcılar, mail ve temel kullanıcı bilgileriyle hızlı ve kolayca kayıt olarak servislere ait tüm doküman ve detaylı bilgilere ulaşabiliyor, örnek kodları görebiliyor ve yazılan kodları test ortamında deneyebiliyor.
* Bu uygulamanın dünyada benzer başka örnekleri bulunuyor mu?
 Facebook, API alanında en yaygın uygulama alanına sahip teknoloji şirketi olarak öne çıkıyor. Facebook, yaklaşık 13,5 milyon kullanıcısına API izinleri veriyor ve bu programcı girişimcilerin yeni uygulamalar geliştirmelerini destekliyor. Facebook’un yanı sıra Google, Twitter gibi sosyal medya platformlarının da benzer uygulamaları olduğu biliyoruz. Türkiye’de Akbank bankacılık sektöründe API altyapısını açan ilk banka oldu.
* Gelecekte, bankacılığa dijital mecra açısından nasıl yenilikler katacaksınız?
 Her yıl teknolojiye yaptığımız ortalama 100 milyon dolar yatırımla en yeni teknolojileri kullanarak geleceğin bankacılık anlayışını bugüne taşıyoruz. Bugün 6 milyondan fazla kişinin indirdiği, uygulama dükkanlarında en yüksek puanı alan, kullanıcıların en beğendiği uygulamalardan biri olan Akbank Direkt uluslararası arenada da takip edilen ve dünyanın en iyisi olarak ödüllendirilen bir uygulama. Global Finance tarafından Akbank Direkt Mobil ile Avrupa’nın en iyi mobil bankacılık uygulaması ödülünü almaktan büyük gurur duyuyoruz. 2014 yılında Global Mobile Awards’dan aldığımız “Dünyanın En İyi Akıllı Telefon Uygulaması” ödülünden sonra 2015’te de Global Finance tarafından “Avrupa’nın En İyi Mobil Bankacılık Uygulaması” olarak ödüllendirilmek bizi mobil teknolojileri müşterilerimizin hizmetine en doğru şekilde sunma konusunda motive ediyor.
* Teknolojiye yaptığınız bu yatırımların sonucu ne oldu?
 Çalışmalarımızın sonuçlarını müşterilerimizin olumlu geri dönüşleriyle ve 2015 yılında mobil bankacılık pazarından 2 kat daha hızlı büyüyerek almak bizi gururlandırıyor. Günümüzün teknolojiyle her geçen gün daha da hızlanan dünyasında mobil kanalda başarılı olabilmek için sadece mobil uygulama yapmak yeterli değil. Müşteri beklentilerine göre uygulamayı geliştirmek de oldukça önemli. Teknolojiyi ve trendleri çok yakından takip edip öncü olmak ve öncü kalmak gerekiyor.
* Teknoloji konusunda bundan sonraki planlarınız nelerdir?
 Teknoloji çok hızlı gelişiyor ve biz de yıllardır bir teknoloji şirketi gibi bankacılık alanında, ödemeler ve yatırım alanında çalışmalarımıza devam ediyoruz. Örneğin yapay zeka ve sanal gerçeklik konularındaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Apple TV için ya da görüntülü bankacılık noktalarımız için geliştirdiğimiz kanallarımız alanında öncü çalışmalar. Sanal gerçekliğin veya yapay zekanın hayatımızın içine girdiği gün biz de bu alandaki çalışmalarımızla müşterilerimin kullanımına hazır olacağız.
* Teknolojiyle ilgili başka neler yapıyorsunuz?
 Ayrıca Fintech’lerle beraber finansal erişimin artacağını, tüketicilere daha fazla seçenek sunma imkanı oluşacağını ve ülkemizde girişimcilik ekosisteminin bankaların katkılarıyla çok daha hızlı gelişeceğini düşünüyoruz. Ülkemizde bankaların hem kullanıcı hem de yatırımcı olarak fintech’lere destek vermesi bu alanda dünya çapında çözümlerin Türkiye’den de çıkmasının yeni ekonomi şirketlerinin ve yatırımlarının artmasının önünü açacağına inanıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz