Sosyal İK dönemi

Geleneksel İK uygulamaları yerini dijital dönemin strateji ve araçlarının kullanıldığı yeni yaklaşımlara bırakıyor.

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sosyal İK dönemi

Vodafone, özellikle genç yeteneklerin işe alımında tamamen sosyal medyayı kullanıyor. Nestle de işe alımda sosyal medyayı etkin kullanan bir başka şirket. Nestle İnsan Kaynakları Direktörü Zuhal Çivi, sosyal medya kanalları aracılığıyla gün içinde başvuru yapmak isteyen adaylarla haberleştiklerini, açık pozisyonların iletişimini yaptıklarını söylüyor. “Ancak ilgili pozisyon sürecinde tüm başvuruları tek bir başvuru havuzunda topladığımız için sosyal medya kanalları aracılığıyla gelen aday sayı ve nicelikleri konusunda net bir bilgi ya da ölçümümüz henüz yok” diye konuşuyor. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ise sosyal medya mecralarının henüz işe alım-larda istenen yaygınlığa ulaşmadığına dikkat çekiyor ve “Önümüzdeki yıllarda öneminin artacağını ve özellikle yüksek nitelikli istihdamda belirgin oranlara ulaşacağını söyleyebiliriz” diye konuşuyor.

BÜLENT BAYRAM / VODAFONE TÜRKİYE YETENEK GELİŞTİRME DİREKTÖRÜ
Adaylara hızlı ulaşmamızı sağlıyor"
ARTIK DAHA KOLAY

Geleneksel işe alım mecralarının ulaşılabilirlik sorunu sosyal medya sayesinde ciddi düzeyde ortadan kalkmaya başladı. Özellikle LinkedIn gibi insan kaynakları temelli platformlar, adayların bize, bizim de adaylara çok daha hızlı ulaşabilmemizi sağlıyor. LinkedIn gibi mecralar üzerinde kullandığımız arama fonksiyonları sayesinde, doğru yetkinlikteki adaylara ulaşmak bundan birkaç yıl öncesine göre artık çok daha kolay.
EŞİTLİK SAĞLIYOR
Sosyal medya ve internetin gelişen gücü, doğru adayı doğru pozisyona konumlamak için harcadığımız zaman ve eforun azalmasına sebep oldu. Bu noktada, sosyal medya platformlarının sağladığı "bilgiye erişimde fırsat eşitliği" avantajı iş adayları için de büyük fırsatlar getiriyor. Öyle ki sosyal medyanın sağladığı erişilebilirlik sayesinde artık şirketlerin açık pozisyonları her bir aday tarafından eşit şekilde görüntülenebiliyor ve herkes eşit olanaklarla başvuruda bulunabiliyor.

MELİS ASLANAĞI / AKSİGORTA İNSAN KAYNAKLARI DİREKTÖRÜ
"Y kuşağını sosyal medya çekiyor'
DAHA KOLAY VE HIZLI

Y kuşağı ile ilgili olan iş ilanlarımızı ve genç yetenek programımıza dair bilgileri sosyal medyada paylaşıyoruz. Böylece bu süreçlerle ilgili insan kaynaklarına yönlendirebilecekleri soruların cevapları ve süreçler hakkında bilgilendirmelerimizi daha kolay ve hızlı yapabiliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz