Video projesi nasıl rekor kırdı?

Akbank'ın geçtiğimiz haziran ayında Babalar Günü'ne özel düzenlediği projesi sosyal medyada büyük ilgi gördü...

27.10.2015 10:28:530
Paylaş Tweet Paylaş
Video projesi nasıl rekor kırdı?
Sosyal medya kurumların Anneler Günü, Babalar Günü gibi özel günler için hayata geçirdiği projeler için önemli bir kanal oldu. Akbank da bu yıl Babalar Günü’nde sosyal medyada gerçekleştirdiği özel ve esprili bir projeyle sosyal medyada büyük ilgi gördü ve babalara ulaşmayı başardı. Babalar Günü’nün markaların toplumla kurdukları duygusal bağı güçlendirmek için çok önemli bir fırsat olduğunu söyleyen Akbank Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Murat Göllü, “Bu projeye başlarken Akbank’ın babaların gerçek hislerini anladığını gösteren, bağlarımızı güçlendiren, en akılda kalıcı iletişimi yapmayı amaçladık” diyor.Akbank’ın Babalar Günü için hazırladığı sosyal medya projesi hedeflerin ötesinde bir başarı elde etti. Göllü, “Bu yıl dijital platformlarda pek çok Babalar Günü filmi yayınlandı. Bu çok sayıda video içinde filmimiz 8 milyon 800 bin kez izlenerek Babalar Günü videoları arasında ‘en yüksek sayıda izlenen’ video oldu” diyor. Facebook’ta da Babalar Günü için hazırlanan özel videoyla 6 milyon 800 bin kişiye erişildi. Büyük çoğunluğu pozitif olan 46 bin beğeni kazanıldı. Akbank Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Murat Göllü’yle Babalar Günü projesine özel videonun çekimine nasıl karar verildiğini, proje tasarım sürecini ve hedeflerini konuştuk:
*Babalar Günü projesine özel videonun çekimine nasıl karar verildi? Proje tasarım sürecini, hedeflerini anlatır mısınız?
Akbank olarak markamızı, ürün ve hizmetlerimizi anlatırken farklı iletişim kanallarımıza göre özelleştirilmiş projeler gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Projeleri tasarlarken zaman zaman da özel günlere özel projeler yapıyoruz. Sosyal medya bu tip projeler için çok önemli bir kanal. Babalar Günü de markaların toplumla kurdukları duygusal bağı güçlendirmek için çok önemli bir fırsat. Bu yıl Babalar Günü’nde de özel ve esprili bir projeyle babalarımıza ulaşmak istedik. Bizim için bu günü en iyi şekilde değerlendirmek ve “Babalar Günü”nü rekabetten farklılaşan, duygulara hitap eden, markamıza uygun bir iletişimle kutlamak önemliydi. Bu proje ile amacımız Akbank’ın babaların gerçek hislerini anladığını gösteren, bağlarımızı güçlendiren, en akılda kalıcı iletişimi yapmaktı.
* Hedef kitle nasıl belirlendi?
Türkiye’nin en değerli markası olarak mesajımızı bu kez esprili bir dille vererek dikkat çekmek istedik. Yola çıkış noktamız her babanın hissedebileceği, kendi hayatında örneklerini bulabileceği bir içgörüydü. Bu doğrultuda farklı kesimlerden Türkiye’deki tüm babalara hitap eden bir senaryo ürettik. Senaryoda her Babalar Günü’nde binlerce evde yaşanan bir olay anlatılıyor. Baba keyifle hediye paketini açar, ancak açtıkça içinden çıkan maddi değeri yüksek hediyeyi algılar ve bunun parasının cebinden çıkacağı fikri tüm mimiklerine saniye saniye yansır. Ve o ünlü cümle dudaklardan dökülür: “Oğlum ne gerek vardı, kızım ne gerek vardı! ” Proje ile her Babalar Günü’nde bunu yaşayan tüm babaların sesi olduğumuza inanıyoruz.
* Proje ne kadar sürdü, mekaniğini anlatır mısınız?
Projenin hazırlığı 2 ay kadar sürdü, senaryonun her bir unsuru detaylandırıldı. Film aynı anda hem sinemalarda hem de Youtube ve Facebook kanallarından yayınlanmaya başlandı. Filmimizin müziği çok sevildiğinden sadece müziğe Spotify’dan erişim sağlandı.
* Projenin bu kadar büyük beğeni kazanmasının nedenleri neler? Bunu neye bağlıyorsunuz?
Projemizin başarısının en büyük nedenlerinden biri babalar ve markamız arasında güçlü bir ilişki kurması. Film hemen her babanın yaşadığı gerçek bir durumdan ve içgörüden yola çıkarak onları yakalıyor. Bir yandan da içgörünün parayla ilgili olması, hedef kitlenin filmin mesajını bir banka markası olan Akbank’la rahat bir şekilde ilişkilendirmesini ve markaya uygun bir iletişim olarak algılanmasını sağlıyor. Bunların haricinde kullanılan müzik de filmin beğenisini ve izlenme değerini güçlendiriyor.

Hedeflerin üzerine çıktı
SIRAYA YÜKSELDİ

Projemiz hedeflerine ulaşmanın ötesinde bir başarı elde etti. Bu yıl dijital platformlarda pek çok Babalar Günü filmi yayınlandı. Bu çok sayıda video içinde filmimiz 8 milyon 800 bin kez izlenerek Babalar Günü videoları arasında “en yüksek sayıda izlenen” video oldu.
46 BİN YORUM ALDI
Kitleyi elde tutma oranı” (kullanıcıların videonun ne kadarını izlediği), “hatırlanma oranı” ve “marka ile ilişkilendirilme oranı” alanlarında zirve değerler yakaladı. Facebook’ta da 6 milyon 800 bin kişiye erişildi. Büyük çoğunluğu pozitif olan 46 bin yorum/beğenilme elde edildi. Spotify’da 400 bin defa dinlendi. Haziran ayında YouTube’da en çok izlenen, en beğenilen videolar arasında liderliğe oturdu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz