Bilgi paylaşma kültürü

Bilgi paylaşıldıkça artar. Siemens'in bu şirketin uzmanlık birikimini de kapsayan bir platforma yatırım yapıyor olmasının asıl nedeni de işte bu gerçek.

16.05.2014 23:16:320
Paylaş Tweet Paylaş
Bilgi paylaşma kültürü
Bilgi paylaşıldıkça artar. Siemens'in bu şirketin uzmanlık birikimini de kapsayan bir platforma yatırım yapıyor olmasının asıl nedeni de işte bu gerçek. Ayrıca içsel bir arama motoru girişimini de başlatmış durumda. Atılan bu adımlarla açık ve yardımlaşan bir bilgi paylaşım ortamının zemini hazırlanmış oluyor.

Bir ilaç şirketinin 11 milyon Euro değerindeki tıbbi teşhis cihazları alımıyla ilgili bir ihale sürecinde Siemens çalışanı Alistair Gammie, haftalarca süren pazarlıklardan sonra bu ilaç üreticisinin Brezilya'daki üretim tesisini ziyaret etmişti.

Gammie bu tesisi ziyareti sırasında, barkod etiketlerin baskı kalitesini kontrol eden işçilere rastlamıştı. Tesisin direktörü, "Burada her ay yaklaşık 1 milyon barkod etiketinin baskısı yapılır ve onların görsel kontrollerini bizzat işçilerimiz yapar" diye bu durumu açıklamaya çalışmıştı. "Ancak onlar, halen bazı baskı hatalarını gözden kaçırabiliyor" diye devam etmişti.

Bu gibi hatalar yüzünden ortaya oldukça pahalı lojistik sorunları çıkabiliyor. Çünkü hatalı barkod etiketleri yüzünden bu ilaçlar yanlış adreslere teslim edilebiliyor. Her ne ka-
dar bu gibi problemler aslında Gammie'nin ilgi alanına hiç girmiyor olsa da o, bu sorun hakkında düşünmekten kendini alamamıştı.

Cuma akşamı Siemens'in çevrimiçi fikirler platformu olan TechnoWeb ağına acil kodlu bir talepte bulunmuştu. Aslında hafta sonu olmasına rağmen dünyanın dört bir yanından meslektaşları Gammie'ye çok geçmeden 23 cevap göndermişti.

Gammie, pazartesi sabahı tesis yönetimine teşhis cihazlarıyla ilgili sunumunu yaptıktan sonra barkod etiketlerin baskı kalitesinin kontrolünü otomatikleştirecek 4 kavramdan bahsetmişti. Gammie'nin dinleyicileri, bu söylediklerinden olağanüstü etkilenmiş ve ona bu alanda hiçbir uzmanlığı olmamasına rağmen bu sorunu nasıl bu kadar çabuk çözebildiğini sormuşlardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz