"Denge mi, kesinti mi?"

Siemens'in yeni otomatik yük azaltma sistemi, enerji santrali arızalarında olası herhangi bir dengesizliği engellemek için ışık hızında devreye girebiliyor.

28 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Denge mi, kesinti mi?
Şayet endüstriyel bir tesisin dahili enerji santrali arızalanırsa elektrik şebekesindeki dengenin tekrar kurulabilmesi için hayati olmayan sistemler kapatılabilir. Siemens'in yeni otomatik yük azaltma sistemi böyle durumlarda olası herhangi bir dengesizliği engellemek için ışık hızında devreye girebiliyor.

Çok tiz bir düdük sesi kötü bir şeylerin gerçekleşmek üzere olduğunu haber veriyor. Bir jeneratör yatağı aşırı ısınmış ve bir saniye içinde bir petrol rafinerisinin şebekesinden birkaç megavat'lık enerji uçup gitmiştir.

Şebeke voltajı aniden düşmüş ve güvenilir bir enerji kaynağının temelini oluşturan şebeke frekansı olan alternatif akım (AC) frekansı 50 Hertz'in altına düşmüştür.

Eğer ısıtıcılar, soğutma üniteleri ve makineler çalışmaya devam ederse bu elektrik şebekesi tamamen çökecek. Ve bu da üretim kayıpları, üretim ekipmanlarının hasar görmesi ve anında milyonlarca Euro ile ifade edilebilecek maliyetler demek.

Yukarıda anlatılan hayali bir olay, ancak eğer kurgusal olmasaydı onun yaratabileceği etki bir hayli gerçek olurdu. Eğer bir enerji santrali ve onun beslediği büyük ölçekli endüstriyel birtesisin şebekesi çökmek üzere ise ortaya çıkabilecek iş kaybı ve ilgili finansal zararlar devasa boyutlarda olabilir.

Likit gazın sıkıştırılması veya çeliğin eritilmesi gibi kritik süreçlerin asla yarıda kesilmemesi gerekir. Dolayısıyla bu tür işlemlerin şehir şebekesindeki elektrik kesintilerine karşı korunmaları şarttır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz