İyi haberler yakın

Gazla çalışan enerji tesislerinin elinden her iş geliyor.

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İyi haberler yakın

Bununla birlikte, Düsseldorf'daki yeni bir proje bu gibi bir yaklaşımın gerçekten uygulanabilir olduğunu gösteriyor. Siemens, 2012 Temmuz'unda "Lausward F." adıyla bilinen yeni bir kombine döngülü enerji tesisinin anahtar teslimi inşaatıyla ilgili bir ihaleyi kazandığını duyurmuştu. Düsseldorf limanındaki bu yeni tesis faaliyete geçtiğinde, üç kategoride birden yeni dünya rekorları kırmaya hazırlanıyor. Birincisi sahip olacağı 595 MW'lık elektrik çıktısıyla dünyanın gelmiş geçmiş en yüksek kapasiteli ilk tek kombine döngülü ünitesi olacak. İkincisi, elektrik etkinliği puanı yüzde 61'in üzerine çıkarken, doğalgazın genel kapasite faktörü de toplamda kabaca yüzde 85'i bulacak. Ve sonuncusu da bu tesis bir kojenerasyon sisteminde kullanılmak üzere tek bir kombine döngülü ünitesinden meskenleri ısıtmakta kullanılacak 300 MW'lık muazzam bir ısıtma kapasitesini ayrıştırabilecek.

Düsseldorf'daki elektrik çıktısındaki artış ile Irsching'de yüzde 60 seviyesinin bile üstüne çıkan yüzde 61'lik etkinlik artışı ilk başta inanılmazmış gibi görünebilir. Siemens'de kombine döngülü tesislerin Orta Avrupa ve Asya satışlarından sorumlu Lothar Balling, "Oysa aynı zamanda bir tesis operatörünün toplam maliyetleri içinde yakıt giderlerinin payının yüzde 75 olduğunu da hesaba katmalısınız" diyor. Elektrik etkinliğinde sadece yüzde 0,25'lik bir artış bile, hem yakıt maliyetleri hem CO2 salımları aynı seviyelerinde kalırken, elektrik üretimini yıllık bazda 15 milyon kilovat-saat kadar artırabilir.

Yeni kombine döngülü tesisler nerelerde ve hangi amaçlarla kuruluyor olursa olsun Siemens muhtemelen hepsinden kârlı çıkacak. Şirket son birkaç yıl içinde kendi gaz türbini imalatı ağını global faaliyetlerin içine entegre etmeyi başardı. Ayrıca kısa süre önce North Carolina, Charlotte'daki kendi tesisine 350 milyon dolardan fazla yatırım da yaptı. Bu yatırım ile dünya genelinde bin 400 kişi olan mevcut işgücüne 700 çalışanı daha kattı. Ve ayrıca Charlotte'daki bu tesisin ihraç bileşenleri üretmesi planları da yapılıyor. Bu arada Siemens şu aralar Suudi Arabistan'da bu ülkenin iç piyasasına hizmet vermesi amacıyla gaz türbinleri imal edecek yeni bir üretim merkezi kurmayı da planlıyor ve 2011 yılı sonlarında Rusya, St. Petersburg'da 2014 yılında gaz türbinleri imalatına başlayacak bir ortak girişim için yeni bir sözleşme imzalamış durumda. Tüm bu gelişmeler doğalgazın yeni altın çağının yaşanacağı fikrini daha da güçlendiriyor.

Johannes Winterhagen


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz