"Vietnam’da yeni yaşam"

Ho Chi Minh şehri, bugün altyapıyla ilgili ciddi meydan okumalarla yüzleşiyor. Bu şehre Siemens'ten Thai Lai Pham danışmanlık yapıyor.

21 EYLÜL, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Vietnam’da yeni yaşam
Vietnam'ın en büyük metropolü olan Ho Chi Minh şehri, bugün özellikle altyapıyla ilgili ciddi meydan okumalarla yüzleşiyor. Bu şehre Siemens'ten Thai Lai Pham danışmanlık yapıyor.Vietnam Savaşı 1975'te sona erdiğinde, Thai Lai Pham 3 yaşında bir çocuktu.

O halen savaş sonrası dönemde, açlık ve sefaletin kol gezdiği, elektrik olmadığı için kitap okurken gaz lambası kullandığı ve temiz su bulmak için ebeveynleriyle birlikte sabahın 3'ünde yataktan kalktığı günleri çok iyi hatırlıyor.

Siemens'teki iş arkadaşlarının çok saygı gösterdiği bir isim olan Dr. Lai, şimdi Ho Chi Minh şehrindeki ofisinin penceresinin önünde duruyor. Burada şehir yönetimi, yeni bir finans merkezi kurmak için eski evlerin tamamını yerle bir etmişti. Bu şehirde isminin yanı sıra çok sayıda değişiklik oldu.

Evlerde elektrik ışığı olması ve çeşmelerden su akması, oranın sakinleri için yaşamın normal parçası haline geldi. "Doi Moi" (Yeni Yaşam) olarak bilinen ekonomik reform politikası sayesinde bu program, 1986 yılında başlatılmadan önce yüzde 70 olan yoksulluk oranı günümüzde yüzde 10 seviyesine düşürüldü.

Eski sorunların çoğu ortadan kalktı kalkmasına ama bu arada yenileri de ortaya çıktı. Bunlardan biri de kaotik trafik sorunu. Bu şehrin caddelerini her gün yaklaşık 4,5 milyon küçük motosiklet istila ediyor ve devasa boyutta hava kirliliğine neden oluyorlar. Bereket versin ki bu şehirde sadece yarım milyon civarında araba var.

Ne Ho Chi Minh şehrinde ne de ülkenin geri kalanında bir metro sistemi gibi ray tabanlı bir toplu taşımacılık sistemi var. Oysa Saigon'da 1881 yılında bile buharlı tramvay sistemi vardı ve ardından 1923'te elektrikli tramvaya dönüştürülmüştü. Otobüs filosu da korkunç bir şekilde tıkış tepiş çalışıyor.

Pham, evinden işine arabayla giderken her defasında "Burada her şeyin ne kadar hızlı değiştiğini görmek inanılmaz" diye kendi kendine mırıldanıyor. Vietnam'a 2 yıl önce geri döndüğünde 42 yaşında olan Pham, bu kültür şokunu çok derinden yaşıyor. Çünkü o daha 10 yaşındayken ailesiyle birlikte Almanya'ya göç etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz