Yaratıcılık motorunu hızlandırmak

Üretim artık fabrikalar yerine bilgisayarda başlıyor. Artık nerede eylem varsa orada yazılım var.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yaratıcılık motorunu hızlandırmak

Bu süreci kolaylaştırmak için LM, Siemens'in PLM Software ve Solid Edge CAD platformuna başvurmuştu. Fiechter, "Bu yazılımın çok sayıda farklı dosya formatını ve dosya formatlarını kullanan 300 civarında insan çalışmıştı. LM Mühendislik Topluluğu Müdürü Alex Fiechter, "Bu insanların her bir parçayı geliştirirken geri beslemeler alabilmek için birbirleriyle ve bizimle sürekli karşılıklı etkileşim halinde olmaları gerekir" diyor. Bu süreci kolaylaştırmak için LM, Siemens'in PLM Software ve Solid Edge CAD platformuna başvurmuştu. Fiechter, "Bu yazılımın çok sayıda farklı dosya formatını kusursuzca alıp işlemek gibi eşsiz bir yeteneği var. Üstelik bir topluluk çalışması söz konusu olduğunda onunla rekabet eden diğer bütün ürünlerden çok daha fazla esneklik sunuyor" diyor.

Geliştirici bir topluluk bir parçayla ilgili kendi tasarımını tamamladıktan sonra bu tasarım, kalınlığı 23 santimetreyi bulabilen çelik bir kütleden bir parça oyabilmek için sadece yüksek basınçlı su ile kazıyıcı bir cisim kullanan otomatik bir prototiplendirme makinesi olan LM'nin su-jetine (water-jet) indirilir. Fiechter, "Fikirden gerçekliğe gitmek için tek ihtiyacınız hafıza kartına yüklü bir CAD tasarımıdır. Bu parça daha sonra prototip bir araca monte edilir ve anında test edilir" diyor.

Siemens, kendi CAD platformunu ortalama bir LM kullanıcısının bütçesine uygun hale getirmek için gerçekten de çok sınırlı işlevselliği olan bedava veya çok ucuz CAD çözümleri ile her işleve sahip ama çok pahalı ticari çözümler arasındaki uçurumu kapatan Designl adında Solid Edge'in yeni bir sürümünü geliştirdi. Siemens PLM Software'de temel mühendislik yazılımları iş segmentinin kıdemli başkan yardımcısı ve genel müdürü olan Karsten Newbury, "Solid Edge Designl aslında dünyanın dört biryanında Local Motors'un işbirlikçi tasarım topluluğuna katılan teknoloji tutkunları için eşsiz bir CAD çözümü. Mesela, Designl LM üyelerinin çok küçük boyutlarda olsa bile bir tasarımı sisteme yüklemelerine, aynı zamanda diğer kullanıcıların o resmi kendi ekranlarına çağırmalarına, onu 3B görmelerine, ondan ölçüler almalarına ve hakkında yorumlar yapmalarına izin veriyor. Yani bu olağanüstü kıymetli bir birlikte-geliştirme aracı" diyor ve ekliyor: "Üstelik Designl ile onu yükleyen herhangi birinin, baştan aşağı farklı CAD sistemleri kullanan insanlarla işbirliği yapması, kullanıcı olmayanların birbirleriyle işbirliği yapmasından çok daha kolay."

Peki Local Motors'un bu topluluk tasarımı deneyimi sadece yeni kurulmuş teknoloji şirketleri için değil, büyük üreticiler için de bir fırsat sunuyor olabilir mi? Newbury, "Ben onun bir yandan daha çok mevcut kaynaklarla çalışarak diğer yandan da giderek kişiselleşen ürünlerin kapısını açarak kapasiteleri artırma ve süreçleri hızlandırma potansiyeli taşıdığını düşünüyorum. DARPA bunun tipik bir örneği. Böylesi bir aracı geliştirmek genellikle ABD hükümetine milyarlarca dolara patlardı. Oysa bu aracı toplayıp ortaya çıkarmak LM'nin sadece dört veya altı ayını almış ve bu rakamın çok daha azına mal olmuştu. Bu yüzden ben bunun inovasyonlara ve fikirlere erişimi hızlandırmak için çok daha geniş bir kapsam sunduğunu ispatladığını düşünüyorum. Üstelik bütün bunları mühendislik ekiplerinizin sayısını hiç arttırmadan yapabiliyorsunuz" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz