11 bin stajyer alınacak

Türkiye’de en çok çalışılmak istenen şirketlerin bu yıl kaç stajyer alımı yapacağını araştırdık.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
11 bin stajyer alınacak
Son yıllarda şirketler stajyer alımlannda daha cömert... Öyle ki son iki yılda sektörünün (önde gelen 29 oyuncusu, 24 bini aşkın stajyere kapılannı açmış durumda. Türkiye’nin önde gelen ve en fazla çalışılmak istenen pek çok şirketinde tablo bu şekilde... Bu yıl, TAV Havalimanları Hoding 1.000, Yapı Kredi Bankası 900, Çalık Holding 720, Arçelik 650 stajyer alımı gerçekleştireceğini a,çıkladı. Kurum kültürüne en iyi uyumu gösteren ve performa,nsıyla beğenilen stajyerleri ise bu şirketlerde özel bir kariyer yolculuğu bekliyor.taj, hem öğrenciler hem şirketler açısından kritik öneme sahip bir süreç. Üniversite öğrencileri iş hayatına ilişkin ilk güçlü deneyimlerini bu sayede elde ediyor. Gençler staj sırasında kendi yeterliliklerini değerlendirme fırsatı bulurken, aynı zamanda kariyerlerinde nasıl ilerleyeceklerine karar verme imkanı buluyorlar. Şirketler ise kurum kültürünü tamamen içselleştirerek ilerleyebilecek en doğru insan kaynağına ulaşma şansı yakalıyor. Peki hangi şirkette nasıl bir stajyer alım süreci yaşanıyor? Kim çalışmak istediği stajyerin ne tür özelliklere sahip olmasını istiyor? Stajyerlere tanınan haklar ve eğitimler neler? Genç Capital, bu soruların yanıtlarını ve Türkiye’de en çok çalışılmak istenen şirketlerin bu yıl kaç stajyer alımı yapacağını araştırdı.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

350 STAJYER ALACAK

2011    yılında toplam 300 üniversite öğrencisi yaz stajını Kibar Holding ve grup şirketlerinde yaptı. 2012 yılında ise holding 350 stajyer almayı planlıyor. Holding, stajyer alımlarmı üretim fonksiyonlarındaki ve yönetim bilimleri tarafındaki ihtiyaçlarına göre gerçekleştiriyor. Kibar Holding insan Kaynakları Direktörü Yücel Karadağ, alım yapılacak bölümlerle ilgili olarak,“Üretim tarafında tüm mühendislik bölümlerinden; yönetim bilimleri tarafında ise satış, pazarlama, insan kaynakları ve finans bölümlerimizde değerlendirilmek üzere işletme, iktisat, kamu yönetimi bölümlerinde okuyan öğrencileri tercih ediyoruz” diyor. Kibar Holding’de üniversite yaz stajyeri başvurularının değerlendirilmesi mayıs ayı boyunca yapılıyor ve mayıs ayı sonunda seçim tamamlanıyor. Başvurular öncelikle özgeçmiş üzerinden değerlendiriliyor ve not ortalaması baz alınarak ön eleme yapılıyor.

YÜZDE 40’I ŞİRKETTE KALIYOR
Yeşim Tekstil, 2011 yılında toplam 204 stajyer işe aldı. Şirket, 2012    yılında da her bölüm için aynı sayılarda stajyer almayı hedefliyor. Stajyer alımlarında üniversite, meslek yüksek okul, lise öğrencisi olmak genel koşullar arasında... Stajyer seçerken üniversite ayrımı yapmadıklarını belirten Yeşim Tekstil Yalın, insan Kaynakları, Kalite Ve Sosyal Uygunluk Müdürü Tunç Aydoğan, “Liseli stajyer adaylarımızda, stajları zorunlu olması gerektiği için teknik ve meslek lisesi öğrencisi olma koşulu arıyoruz” diyor. Yeşim Tekstil, stajyerlerine 27 farklı eğitim veriyor. Stajyerleri, uzun vadede şirketin potansiyel çalışanları olarak gördüklerini ifade eden Aydoğan, “Üniversite stajyerlerimizin yaklaşık yüzde 40’ı mezun olduktan sonra Yeşim Tekstil bünyesinde istihdam ediliyor” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz