3 milyar dolarlık modern şov İstanbul'da

Akbank, dünyanın en önemli gösterilerinden Cirque du Soleil'i Türkiye'ye getirdi.

1.03.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
3 milyar dolarlık modern şov İstanbul'da


Cirque du Soleil, dünyanın en pahalı gösteri topluluklarından biri. 50 farklı ülkeden 5 bin çalışanı var. Yıllık cirosu ise 700 milyon dolar. 30 yıl önce kurulan topluluk için yatırımcılar 3 milyar dolar değer biçiyor. Yaptıkları iş, isimlerindeki gibi sıradan bir sirk gösterisi değil. içinde akrobasiden dansa ve tiyatroya kadar görsel sanatların birçok unsuru var. Bugüne kadar 100 milyondan fazla kişinin izlediği Cirque du Soleil'i Türkiye'ye ilk kez Akbank getirdi. Türkiye'deki ilk gösterilerini 18 Şubat'ta gerçekleştiren Cirque du Soleil'i 4 Mart'a kadar yaklaşık 50 bin kişinin izleyeceğini söyleyen Akbank Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Murat Göllü, "Dünyanın önemli projelerini sanatseverle buluşturmaya devam edeceğiz" diyor. Göllü Akbank'ın aile ve gençliğe verdiği önemin altını çizerek, "Bu şov da "aile ve gençlik" üzerine kurulmuş. Dolayısıyla aileler, çocuklarıyla birlikte izleyebilecek, keyif alacaklar. Saltimbanco çok farklı hünerleri birarada sunan bir gösteri. Bu yönüyle de bizim gibi dinamik bir topluma çok uygun bulduk" diyor. Göllü, Cirque du Soleil'e neden sponsor olduklarını ve bundan sonraki kültür ve sanat projelerini anlattı:

"KÜLTÜR-SANAT ÖNCELİĞİMİZ"
Akbank olarak bankacılık faaliyetlerimizin yanı sıra toplumsal faydaya yönelik projeler de üretiyoruz. Kültür, sanat, eğitim, girişimcilik ve çevre konularındaki projelerimizle içinde bulunduğumuz topluma değer yaratmayı hedefliyoruz. Akbank sürdürülebilirlik ilkesi doğrultusunda sosyal sorumluluk projelerine her zaman büyük önem veren bir kurum oldu. Kültür sanat projelerinin ise sosyal sorumluluk projelerimiz arasında her zaman özel bir yeri var. Türkiye'de sanatın ve sanatçıların gelişimine katkıda bulunmak en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Etkinlik ve projelerimizi seçerken alanında öncülük edebilecek, çağdaş, dünyada yankı uyandıran sıra dışı olması gibi özellikler taşımasına dikkat ediyoruz. Dali ve Rodin sergileri bunun en güzel örnekleri oldu. Bir başka önemli projemiz ise Sonisphere Festivali idi. Sonisphere ile rock müziğin yaşayan dört büyük efsanevi sanatçısını İstanbul'da hayranları ile buluşturduk. Bu bağlamda kültür sanat projelerinde öncü bir yaklaşımımız olduğuna inanıyoruz.

"SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMAYI HEDEFLİYORUZ"

Akbank için sürdürülebilirlik çok önemli. Bu konuya verdiğimiz önem Türkiye'nin en uzun soluklu projelerini hayata geçirmemize olanak sağlıyor. Bu vizyonumuz 1972 yılında Anadolu yollarına düşen Akbank Çocuk Tiyatrosu'nda da, 20 yıldır devam eden ve Türkiye'nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festiva-li'nde de, Türkiye'de sanatın nabzının attığı bir platform haline dönüşen Akbank Sanat'ın kuruluşunda da görülebilir. Kültür, sanat, eği-tim, girişimcilik ve çevre konularında kurumsal kültürümüzün gereklerini hak ettiği şekilde yerine getirebilmenin ve toplumumuz için kalıcı değerler yaratabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Kültür sanat projelerimizi Anadolu'ya daha da yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz