7 bin öğrenci staj yapacak

Dev şirketler stajerlerini bekliyor

1.05.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
7 bin öğrenci staj yapacak


Stajyerimizi, pazarlamadan şarap seminerlerine, bağlardan satışa kadar birbirinden heyecanlı görevler bekliyor." Bu sözler, "En Kral Staj" programını uygulayan Mey Içki'nin ürün müdürü Ahmet Yüce'ye ait. Geçen yıl başlayan ve gençlerden yoğun ilgi gören programda stajyerin, staj tecrübesini anlattığı özel blogu bile bulunuyor. Sadece Mey içki değil, hemen hemen büyük şirketlerin hemen hepsi farklı ve özel staj programları uyguluyor. JTI'ın Yeni Mezun, Vo-dafone'un Discover All Stars Genç Yetenek, Eczacıbaşı'nm ise Kariyer Test Sürüşü adında staj programları var. Hepsinin ortak amacı da en iyi genç yetenekleri belirleyip mezun olduktan sonra kendi bünyelerinde çalışmalarını sağlamak. Kıyasıya rekabetin yaşandığı özel staj programlarına seçilmek ise işe girmek kadar zor. En az iki yazılı ve bir sözlü mülakatı geçtikten sonra binlerce adayın arasından sıyrılmak gerekiyor. Yılda sadece 35 stajyer alan Vodafone, bir senede 9 bin staj başvurusu alıyor. Turkcell'de de staj başvuruları 12 bini geçiyor.

7 bin stajyer alacak 39 şirketi görmek için görsele tıklayın


UZUN SEÇİM SÜRECİ

Stajyerlere gelecek yönetici adayları olarak bakıldığından seçim süreci de normal işe alım süreçleri gibi yürütülüyor. İş başvurusunda olduğu gibi stajyer olabilmek için de iyi bir CV hazırlamak çok önemli. Çok sayıda staj başvurusu arasından adayların kendilerini farklılaştırabilmeleri önem kazanıyor. "Bir CV, kişiyi tanıtan en önemli dokümandır. Hafife alınmamalı" diyen Vestel İK ve Eğitim Müdürü Ebru Sunal, adaylara göze çarpan, ilk bakışta kişinin hangi konuda istekli ve yetenekli olduğunu anlatan CV'ler yollamalarını öneriyor. CV ile birlikte insan kaynakları yöneticilerinin en uygun adayı belirlemek için en çok dikkat ettiği özelliklerin başında, adayın eğitim aldığı okul ve bölüm bulunuyor. PwC Türkiye İnsan Kaynakları Kıdemli Müdürü Cristina Monterrey, adayın eğitim durumuna baktıktan sonra kurumun web sitesi üzerinde yer alan formu nasıl doldurduğunu
kontrol ettiklerini söylüyor. Monterrey, "Daha sonraki aşamada ise adayların grup görüşmesi performanslarını değerlendiriyoruz" diyor ve ekliyor: "Bu görüşmeler süresince adayın istekliliği, takım çalışmasına uyumu, özgüveni, iletişim ve farkındalık yönlerine dikkat ediyoruz."

SINAVA HAZIRLIKLI OLUN!
Stajyer olarak kabul edilmek için iyi bir CV, yüksek not ortalaması ve başvuru formunu dikkatli doldurmanın dışında adayların yazılı ve sözlü sınavlarda başarılı olması gerekiyor. Bazı şirketler yazılı ve sözlü olmak üzere 2, diğerleri ise sadece sözlü olmak üzere bir sınav yapıyor. En zorlu staj sınavını yapanlar ise en çok başvuru alan şirketler oluyor. Örneğin Teknosa'da CV değerlendirmesinden sonra yüz yüze yapılan değerlendirmeler neticesinde stajyerler belirlenirken Microsoft'ta stajyer adaylarını seçmek için bile biri ingilizce diğeri de genel yetenek testi olmak üzere 2 sınav yapılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz