"Amaç ilk akla gelen olmak"

Bosch Türkiye Temsilcisi Steven Young, insan kaynaklarında farklılaştıran özgün uygulamaları ve gençlere sundukları fırsatları anlattı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Amaç ilk akla gelen olmak
Bosch Türkiye, son 4 yılda 2 bin stajyer aldı. 2010 yılı başından bu yana işe aldığı 1.100 çalışanın yansı da yeni mezunlardan oluşuyor. Bosch Türkiye Temsilcisi Steven Young, stratejilerinin genç yetenekleri şirkete kazandırıp, onlarla uzun soluklu bir işbirliği oluşturmak olduğunu söylüyor. Türkiye’nin “en gözde şirketleri ” arasında yer almanın kendilerini memnun ettiğinden bahsediyor ve “Gençlerin aklına ilk gelen şirketler arasında en üst sıralarda olmayı hedefliyoruz. Bu amaçla her yıl 100 bin Euro’nun üzerinde bir bütçe ayırıyoruz, ” diye konuşuyor.

Türkiye’ye 1910’da bir temsilcilik ardından da 1972’de Bursa’da kurulan ilk fabrikasıyla giren Bosch, bugün ülkemizde 4 ana iş kolunda faaliyet gösteriyor. Otomotiv, sanayi mamulleri, enerji ile bina teknolojileri ve dayanıklı tüketim mamulleri alanlarında çalışan şirketin Türkiye’de 2012 yılı sonu itibarıyla 10 bini aşan çalışanı mevcut. Bosch Türkiye Temsilcisi Steven Young, insan kaynaklarında en önemli politikalarının çalışanlarla uzun dönemli ve sağlam bir ilişki kurmak olduğunu söylüyor. Şirket bu amaçla çalışanlarına faaliyette bulunduğu 150 ülke içinde rotasyon imkanı sunuyor. Bosch’ta her yıl dünya genelinde 2 bin ila 2 bin 500 uluslararası atama oluyor. Şirket çalışanları, sürekli eğitimler, MBA ve master programlarıyla kişisel gelişimlerinde maddi ve manevi olarak destekleniyor. Ayrıca kadın çalışanlara da çocukları 1 yaşına gelene kadar evden ya da part-time çalışma olanakları veriliyor.

Young, gençlerin şirkete kazandırılması için de bizzat mesai harcıyor. Kapsamlı bir oryantasyon ve eğitim programı olan BoschJuniors ile üniversite öğrencileri ve iş hayatının ilk üç yılında bulunan gençlerin profesyonel hayatlarına sağlam adım atmalarına yardımcı oluyor, onlara koçluk yapıyor. Steven Young, “Türkiye’nin ‘en gözde şirketleri’ arasında yer almak bizi memnun ediyor. Gençlerin aklına ilk gelen şirketler arasında da en üst sıralarda olmayı hedefliyoruz” diyor. Bosch Türkiye Temsilcisi Steven Young, şirketi insan kaynaklarında farklılaştıran özgün uygulamaları, çalışan sadakati yaratan sistemlerini ve gençlere sundukları fırsatları anlattı:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz