Artık herkes Harvard'lı olabilecek

Artık dünyanın en iyi üniversitelerinde, eğitim almak hayal olmaktan çıktı.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Artık herkes Harvard'lı olabilecek

Bu sınavla insanların büyük kısmını eleyip demotive etmenin ülkeye bir maliyeti var. Bu nedenle bu sınavın ötesinde, “kitlesel açık çevrimiçi kurslara” devam eden öğrencilerin girebileceği, uzmanlık alanı bazında odaklanmış üniversite bitirme sınavı yapılabileceğini düşünüyorum.”

FIRSAT EŞİTLİĞİNİ ARTIRIYOR
Şu anda Türkiye’de çevrimiçi eğitimle ilgili alınan yol yeterli değil. Türkiye’de online eğitimin potansiyeli çok daha fazla ve hala alınacak çok yol var. Özgenç, “Bunu yapan bazı üniversiteler işi meslek yüksekokulu düzeyinde ele almışlar. Mesafe alabilmek için mutlaka Türkiye online üniversite sisteminin kurulması gerektiğini düşünüyorum” diyerek önerisini ortaya koyuyor.

Online yapılan işlerin maliyeti çok düşük ve ölçeklenmesi çok kolay. Aynı zamanda online derslerde bir sınıfta yapamadığınız birçok şeyi de filmler, görseller, animasyonlar vs. yoluyla yapabiliyorsunuz. Dolayısıyla bu mecra devlet açısından da bütün vatandaşlarına bedava eğitim imkanlarını açarak bir fırsat eşitliği sağlama alanı. Var olan global kaynaklardan da yararlanmak gerektiğinin altını çizen Özgenç, Türk öğrencilerin de kaydolabileceği bu programların yurtdışı üniversiteler için var olan denklik çerçevesinde değerlendirilebileceğini belirtiyor.

“Programlar İngilizce, ancak tercüme teknolojilerinin gelişme hızına bakıldığında çok uzak olmayan bir zamanda bu da sorun olmaktan çıkabilir” diyen Özgenç, bütün bunlara dayanarak Türkiye’de online eğitimin kullanımını hem bir fırsat hem de bir zorunluluk olarak gördüğünü belirtiyor. Ücretsiz online eğitim için devletin gerekli altyapıları kurması gerektiğini aynı kalitede eğitimi yaygın olarak dağıtmanın devlete maliyetinin çok düşük olduğu görüşünü savunan Özgenç, online eğitimin her alanda yapılamayacağını da hatırlatıyor: “Online eğitim için uygun olan ve olmayan branşlar vardır. Online eğitim üniversitelerin yerine de hiçbir zaman geçemez, ancak tamamlayıcı bir mecradır. Öte yandan kaliteli eğitimin demokratikleşmesinin belki de tek yolu online eğitimdir. ”

İKTİSAT VE İŞLETME AĞIRLIKTA
İş hayatını sürdürürken aynı zamanda yüksek lisansını tamamlamak isteyenler için Türkiye’de online eğitim veren üniversitelerin sayısı bir hayli fazla. Online yüksek lisans imkanı sunan üniversitelere ALES veya GMAT veya GRE sınavlarından yeterli puan alan ve diğer belgelerini tamamlayan lisans mezunları başvurabiliyor. Üniversitelerde birçok alanda online yüksek lisans fırsatı sunulsa da işletme ve iktisat bölümlerinin ağırlığı hissediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz