CEO'dan öneriler (Mayıs ayı)

Akın Öngör sorularınızı yanıtlıyor

1.05.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'dan öneriler (Mayıs ayı)

Soru: Dokuz Eylül Üniversitesi 'nde ingilizce Kimya Mühendisliği Bölümü 'nde öğrenciydim. Okula ısınamadım ve 3'üncü sınıfla kaydımı dondurdum. Tekrar üniversiteye hazırlanıyorum. Endüstriyel tasanm, mimarlık gibi yaratıcılığımı geliştirecek bölümler ilgimi çekiyor ama bu yıl girişimcilik öykülerinin de bende büyük hayranlık uyandırdığını fark ettim. Franchising fırsatlannı inceliyorum ve bundan sonra eğitim yaşamımı aileme yük olmadan yürütmek istiyorum. Kendime yaşamımın bundan sonraki yılları için bir rota çizerken nelere dikkat etmemi önerirsiniz ?
Murat Savaş/ istanbul
Yanıt: Girişimci ruha sahip olmak çok güzel. Ben yine de uzun emekler verdiğininiz üniversite çalışmalarınızı bir yandan mutlaka tamamlamanızı öneririm. ileride hiç tahmin etmediğiniz bir yerde size büyük avantaj sağlayabilir. Diğer yandan yüksek okul okumadan önemli işadamı olan kişiler de var... Siz onlardan biri olacak gücü kendinizde görüyor iseniz, o zaman yolunuz açık olsun...

Soru: Geçtiğimiz günlerde bir şirket tarafından iki kez mülakata çağırıldım. En sonunda olumsuz sonuç aldım. Başvurmuş olduğum çoğu yerden olumlu ya da olumsuz bir netice almış değilim. Bunun için sizin tavsiyeleriniz neler olur diye danışmak istedim.
Serkan Tekin /Kocaeli
Yanıt: Serkan Bey. hiç yılmadan devam. Hepimiz böyle başladık. Başvurularınızı tekrar gözden geçirin. İyi düzenlenmiş mi diye tekrar kontrol edin. Sonra yılmadan devam...

Soru: iyi bir teknoloji şirketinin satış bölümünde çalışmak için mülakata gireceğim. Muhtemel gelecek soruları tahmin edebiliyorum. Bu sorulara verilebilecek en iyi cevapların neler olduğunu öğrenmek istiyorum. 1- Bu pozisyon için neden başkasını değil de sizi seçelim? 2- Neden bu firmada çalışmak istiyorsunuz? 3- Ma,aş beklentiniz nedir? Özellikle maaş konusu elenme sebebi olabilir mi?
Ali Parlar / İstanbul
Yanıt : Ali Bey, benden cevapları isteyerek biraz kolaycılığa kaçmışsınız... ama şöyle cevaplayayım:
1-    Farklılık yaratacağınız için sizi seçeceklerini belirtin... Bunun ne olacağını şimdiden söyleyebilirsiniz... veya işe girdikten kısa zaman sonra önerebileceğinizi söyleyebilirsiniz...
2-    Kendi meslek seçiminize uygun olduğu için... Bu meslekte başarılı olmak ve yükselmek istediğiniz için... 3- Ücreti işe başvuran değil işi teklif eden kuruluş önerir. Onlardan isteyin.

Soru: Üniversitede okurken çalışmaya başladım.. Yabancı bir şirketin pazarlama ve satış alanında 2 yıldır kariyerime devam ediyorum.. 2 yıllık iş deneyimine ve iyi bir CV'ye sahibim. Bu akşam saat 18:00 gibi büyük bir otomotiv firmasına mülakata gideceğim. Referans mektubumu da aldım ancak firma benden bir A4 kağıdına kompozisyon şeklinde firmaya neler katabileceğimi ve firmadan neler beklediğimi yazmamı istedi. Konuyla alakalı yardımınızı istiyorum. Özellikle firmaya sağlayabileceğim yararları nasıl yazmam konusunda bocaladım.. iyi çalışmalar diliyor ve şimdiden ilginize teşekkür ediyorum.
Ahu Bengi Yılmaz / İstanbul
Yanıt: Ahu Hanım... Bu firmaya çalışmalarınız ile nasıl bir farklılık yatabileceğinizi bir kağıda yazın. Bunların hepsi tam olarak onların bekledikleri cevap olmasa bile "farklılaşmaya" önem veren birisi olduğunuz ortaya çıkmalı derim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz