CEO'lar derste

Pek çok CEO, çeşitli üniversitelerde ders veriyor.

1.08.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'lar derste
Unilever Türkiye CEO’su izzet Karaca, Euro RSCG CEO’su Levent Erden, Soyak Holding CEO’su Emre Çamlıbel gibi pek çok CEO, çeşitli üniversitelerde ders veriyor. Yoğun ajandalarının arasında öğrencilere önemli bir vakit ayıran bu liderler, güncel iş deneyimlerini ve bilgilerini geleceğin liderlerine aktarmak istiyor. Önemli bir bölümü, girişimci olmaları için gençleri yönlendiriyor. Ancak bu yöneticiler, yeni nesli sabırsız ve aceleci buluyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.


  “GENÇLER ÇOK UMUTSUZ”
Levent Erden, Türkiye’nin en iyi reklamcılarından biri. Ülkenin de en iyi ajanslarından Euro RSCG’yi yönetiyor. Elbette çok yoğun ama kendini 3 yıldır öğrencilerine adamış durumda. Erden, 3 yıldır Bilgi Üniversitesi MBA programında marka, entegre pazarlama iletişimi ve tüketici davranışları derslerine giriyor. 2012-2013 eğitim döneminde yine MBA programında “interaktif business” adlı dersi de vermeye başlayacak. Peki bu kadar başarılı, talep gören ve yoğun bir iş insanı neden üniversitede ders veriyor? Erden, bu soruyu şöyle yanıtlıyor: “İş hayatı akademik hayatın çok önünde gidiyor. Pazarlama gibi çok hızlı değişen endüstrilerde, akademik dünya iş dünyasını takip edemiyor. Tüm CEO’lara ders vermelerini tavsiye ediyorum. Yapmak zorunda olduğum için hocalık yapıyorum, tüm CEO’lar yapmak zorunda.” Erden, öğrencilerin iş dünyasından en büyük taleplerinin unvan olduğunu söylüyor. “Çokuluslu bir şirkette çalışmak istiyorlar ve unvan istiyorlar. Bu bir facia. Herkes gelecekten çok umutsuz. Bu yüzden yüksek lisans yapıyorlar. Sosyal bilimler okuyan öğrencilerin büyük kısmı gelecekten umutsuz” diye gözlemlerini paylaşıyor. Erden ayrıca derslerin akşam 7’de başlamasından dolayı iş yaşamının etkilenmediğini belirtiyor.

ÖĞRENCİLERİ GİRİŞİMCİ YAPACAK
Nexum’un kurucularından şirketin yönetim kurulu başkanı Joachim Behrendt, 15 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de yaşıyor. Behrendt, gerçek bir akademisyen. 1994’ten 1997’ye kadar Marmara Üniversitesi Almanca İşletme Bölümü’nde misafir doçent olarak bulundu. 19972000 yılları arasında London School of Economics ile Birkbeck Colle-ge’de dersler verdi. 2000 yılında Londra’dan dönüp Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde muhasebe ve finans alanında doçent doktor olarak ders vermeye başlayan Behrendt, 2003 yılında ders vermeye ara verdi. Sonrasında 2011’de yine Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde yarı zamanlı çalışmaya ve girişimcilik alanında ders vermeye başladı. Behrendt, her zaman kariyerinin yarısının akademisyenlikle, diğer yarısının da iş dünyasıyla dolu olduğunu söylüyor. Bunun, işletme alanında ders veren bir akademisyen için olmazsa olmaz bir gereklilik olduğunu düşünen Behrendt, “İşletme eğitimini, teorisiz yürütemezsiniz; fakat bu teorileri pratiğe dökebilmeli ve gerçekten işe yaradıklarını kanıtlayabilmelisiniz” diyor. Behrendt, neden ders verdiğini ise şöyle açıklıyor: “Mümkün olduğunca fazla öğrenciyi kendi şirketlerini kurmaları ve işletmeleri için teşvik etmeyi amaçlıyorum. Günümüzde yeni girişimler daha fazla iş olanağı yaratırken eski ekonomiyle karşılaştırıldığında, ekonomik kalkınmaya daha çok destek oluyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz