Deneyimli öğrenciler

Artık iyi bir okuldan mezun olmak yetmiyor.

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Deneyimli öğrenciler
Günümüzde şirketler, yeni mezunlarda bile iş deneyimi arıyor. Bu nedenle birçok öğrenci, iş ve okul hayatını birlikte yürütüyor. Bu sayede pratik yapma fırsatı bulan öğrenciler, kariyerini doğru planlama şansını da yakalıyor. Şirketler ise stajyer olarak çalıştırdıkları öğrencilerin enerjisinden, farklı ve yaratıcı fikirlerinden yararlanma fırsatı buluyor. Haberimizde 11 öğrencinin, 11 farklı şirkette yaşadığı tecrübeyi ve şirketlerin onlardan neler beklediğini okuyacaksınız.

"Coca-Cola'nın bir parçasıyım"
Nihan Çetin, İTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü yüksek lisans 2'nci sınıf öğrencisi. Haftanın 3 günü, 8 saat Coca-Cola Türkiye'de meyve suyu bölümünde stajyer olarak çalışıyor. Pazarlamada kariyer yapmak isteyen Çetin, bunun için Coca-Cola'yı seçti. Coca-Cola'nın kendisini cezbeden yönlerini şöyle aktarıyor: "Coca-Cola, çalışanlarına değer veriyor. Kendimi, sorumluluk ve inisiyatif alabildiğim, her gün iş hayatı ve pazarlama üzerine yeni bilgiler edindiğim ve kişisel gelişimimi önemseyen bir şirketin bir parçası olarak hissediyorum." Öğrenciyken çalışmak Çetiniçin önemli bir kazanım demek. Çetin, deneyim kazanarak kariyer hedefi olarak belirlediği iş alanının kendisine uygunluğunu sorgulaya-bildiğini söylüyor. İşi öğrenirken iş hayatını yakından tanıyor. Coca-Cola'da çalışmanın, kariyer planında çok önemli bir referans oluşturduğunun da altını çiziyor. Coca-Cola Türkiye, Coca-Cola Avrasya ve Afrika Grup Ofisi İK Direktörü Rengin Onay, mentorluk-koçluk sistemini iyi değerlendirmelerini, iş verilmesini beklemek yerine araştırmacı olmalarını, sorumluluk almalarını ve kendi alanları dışında kalan konuları da farklı yöntemlerle öğrenmeye çalışmalarını bekliyor. "Coca-Cola Türkiye'de, her ne pozisyonda olursa olsun işe başlamış bir arkadaşımızın üst düzey pozisyonlara kadar ilerleyebilme imkanı olduğunu söyleyebilirim" diyor..

GARANTİ'NİN İMAJINDAN ETKİLENDİM

Çağrı Altan, Altay Cumhuriyet Üniversitesi İktisat bölümü 4'üncü sınıf öğrencisi. Garanti Bankası Çağrı Merkezi'nde çalışıyor. Okurken çalışmanın mezun olduktan sonra ilk artı değeri olacağını düşünüyor. "Hem kendi ayaklarının üzerinde duran bir öğrenci hem iş hayatına erken atılıp özel sektörde tecrübe edinmiş olmak için okurken çalışmaya karar verdim" diyor. Neden Garanti'yi tercih ettiğini ise "Garanti Bankası'nın marka imajı, Türkiye ve Avrupa'daki başarısı, sağladığı imkan ve kariyer fırsatları, burada çalışmam için fazlasıyla yeterliydi" sözleriyle açıklıyor. Çağrı Altan, çalışmanın getirilerini ise şöyle anlatıyor: "Her şeyden önce okurken çalışmak insana göz ardı edilemeyecek bir özgüven kazandırıyor. Çalıştığınız kurumun, dünyanın en iyi bankası olma amacıyla ilerlemesi ve büyümesi, size sunduğu ve sunacağı faydaların en önemlisi."

"ONLARLA ÇALIŞMAK İSTİYORUZ"
Garanti Bankası Çağrı Merkezi Birim Müdürü Orhan Veli Çaycı, öğrenciyken kurumda yetişen, kurum kültürünü bilen yüksek performanslı çalışanların kurum bağlılığı yüksek kalifiye bireyler olarak çağrı merkezinde veya bankada yönetimsel görevlerde değerlendirildiklerini söylüyor. Çaycı, "Garanti Çağrı Merkezi olarak, en önemli hedeflerimizden biri de öğrenciyken aramıza katılan arkadaşlarımızla uzun yıllar aynı çatı altında çalışmak" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz